fot. PAP/EPA/JESSICA GOW
fot. PAP/EPA/JESSICA GOW

Koniec marzeń o finale Eurowizji. Luna przegrała z facetem bez spodni

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
Głosy telewidzów nie wystarczyły, by zagwarantować Lunie i piosence „The Tower” miejsce w finałowej dziesiątce wyłonionej w pierwszym półfinale Eurowizji. Polska artystka nie wypadła źle, ale widzowie woleli od Luny piosenkę o krowie, mężczyznę w majtkach, albo show z satanistycznymi symbolami.

Eurowizja 2024 - półfinały

Już po raz siódmy w historii Eurowizji Szwecja stała się domem europejskiej piosenki. Tegoroczny konkurs upływa pod hasłem „United By Music”, a o zwycięstwo w sobotnim finale powalczy w sumie 26 krajów, z czego 20 wyłonionych zostanie w dwóch półfinałach. Niestety już wiemy, że Polska szansę na zwycięstwo straciła.

Luna odpadła z konkursu

Reprezentująca nasz kraj Luna nie uzyskała wystarczającej liczby głosów oddanych przez telewidzów, by zakwalifikować się do finału konkursu. Nie pomogła trzykrotna zmiana strojów, świetna choreografia i efektowne show. Choć Luna starała się jak najlepiej zaśpiewać "The Tower", to nie zachwyciła widzów. Ostatni raz nie dostaliśmy się do finału, kiedy reprezentował nas Rafał Brzozowski w 2021 r. z piosenką "The Ride".


Chorwat zachwycił widzów

Pierwszy półfinał pokazał natomiast, że do serc widzów można trafić nie tylko chwytliwą piosenką, ale i zapadającym w pamięci show. Dowiódł tego chociażby reprezentant Chorwacji, Baby Lasagna. Jeszcze przed pierwszym półfinałem był on wskazywany jako mocny pretendent do zwycięstwa. Na scenie Chorwat zaprezentował piosenkę „Rim Tim Tagi Dim”. Jak wyjaśnił Artur Orzech ten utwór z rockowym zacięciem i klubowo-folkową oprawą traktuje o mężczyźnie, który chce sprzedać krowę i przeprowadzić się do miasta.


Reprezentant Finlandii "świecił" pośladkami

Uwadze widzów z pewnością nie umknął także występ reprezentantów Finlandii. Teemu Keisteri (Windows95man) i towarzyszący mu Henri Piispanen z piosenką „No Rules” pokazali, że faktycznie warto się pozbyć wszelkich zasad, jeśli chodzi o kupienie uwagi widzów. Oglądając to osobliwe komediowe show, można było wręcz odnieść wrażenie, że sama piosenka jest wyłącznie dodatkiem do występu, który zaprezentował Windows95man biegający po scenie w samych majtkach. "Tego się nie da odzobaczyć" — skomentował Artur Orzech.


Demoniczne show osoby niebinarnej

Polski komentator wysoko ocenił za to występ Ukrainy, którą wskazał jako pewnego finalistę, teatralne i demoniczne show reprezentującej Irlandię osoby niebinarnej Bambie Thug, gdzie w wizualizacjach migały pentagramy, a także nostalgiczną piosenkę „Grito” reprezentującej Portugalię Iolandy.


Oni wystąpią w finale Eurowizji

Wieloletnie doświadczeni Artura Orzecha w istocie znalazło swoje potwierdzenie w głosach telewidzów, którzy wybrali pierwszą finałową dziesiątkę. Wiadomo już, że podczas sobotniego finału na scenie Malmö Arena zobaczymy reprezentantów: Serbii, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Litwy, Finlandii, Cypru, Chorwacji, Irlandii i Luksemburga, który do Eurowizji powraca po 31 latach. Te kraje staną w szranki z tymi, którzy udział w finale mieli zagwarantowany. A są to: tegoroczny gospodarz konkursu – Szwecja oraz kraje tzw. Wielkiej Piątki (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i od 2011 roku Włochy), które płacą największe składki do EBU (Europejskiej Unii Nadawców). Część z tych utworów poznaliśmy już w pierwszym półfinale, bowiem na scenie wystąpili reprezentanci Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.


Finałowy koncert Eurowizji 11 maja

Pozostałych 10 finalistów poznamy w drugim półfinale. 9 maja o jedno z tych miejsc będą walczyć reprezentanci 16 krajów: Malty, Albanii, Grecji, Szwajcarii, Czech, Austrii, Danii, Armenii, Łotwy, San Marino, Gruzji, Belgii, Estonii, Izraela, którego udział był głośno krytykowany, a także Norwegii i Holandii. Podczas tego koncertu wystąpią także pewni finaliści z Włoch, Francji i Hiszpanii i podobnie jak to miało miejsce w pierwszym półfinale ich występy nie podlegają głosowaniu widzów.

W finałowym koncercie, który odbędzie się 11 maja, na scenie pojawi się w sumie 26 reprezentantów, a o ich losie zdecyduje głosowanie telewidzów i jury, które wskaże tegorocznego zwycięzcę Eurowizji i kraj, który będzie jej przyszłorocznym gospodarzem.

ja

Na zdjęciu Luna podczas finału Eurowizji, fot. PAP/EPA/JESSICA GOW

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura