82-letnia pastorka Sue Parfitt i 85-letnia emerytowana nauczycielka biologii Judy Bruce. Fot. X/Oli London
82-letnia pastorka Sue Parfitt i 85-letnia emerytowana nauczycielka biologii Judy Bruce. Fot. X/Oli London

Seniorki dały czadu w Londynie. Rzuciły się z młotkiem na symbol brytyjskich swobód

Redakcja Redakcja Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Aktywistki klimatyczne kojarzymy zwykle z nastolatkami. Londyńskie ladies pokazały, że nie należy ulegać schematom. Dwie ponad osiemdziesięcioletnie aktywistki klimatyczne z grupy Just Stop Oil zaatakowały w piątek młotkiem i uszkodziły gablotę w British Library w Londynie, w której znajduje się jeden z czterech zachowanych egzemplarzy Magna Carta z 1215 roku.

Seniorki aktywistki klimatyczne zaatakowały gablotę z Magna Carta

Brytyjczycy nie mogą w to uwierzyć. Choć klimatyczny aktywizm nie jest w Londynie niczym zaskakującym, to jednak na ogół kojarzy się ze zbuntowaną młodzieżą z radykalizujących się organizacji klimatycznych.

82-letnia pastorka Sue Parfitt i 85-letnia emerytowana nauczycielka biologii Judy Bruce weszły do budynku British Library, a następnie próbowały rozbić młotkiem gablotę z hartowanego szkła, w której przechowywany jest jeden z najcenniejszych brytyjskich dokumentów. Według Just Stop Oil kobiety następnie przykleiły się do gabloty, trzymając plakat z napisem „rząd łamie prawo”.


Metropolitalna policja poinformowała, że ​​dwie osoby zostały aresztowane pod zarzutem popełnienia wyrządzonych szkód i przebywają w areszcie.


Wielebna Parfitt nie boi się cierpieć dla klimatu

Wielebna Parfitt nie boi się jednak cierpieć dla klimatu. – Magna Carta jest słusznie szanowana za ogromne znaczenie dla naszej historii, naszych wolności i naszych praw. Ale nie będzie wolności, nie będzie praworządności, nie będzie praw, jeśli pozwolimy, aby załamanie klimatu stało się katastrofą, co obecnie nam grozi – powiedziała Parfitt.

I dodała: „Musimy zachować proporcje. Obfitość życia na Ziemi i stabilność klimatu, która pozwala na kontynuację cywilizacji, to coś, co należy szanować i chronić przede wszystkim, nawet ponad naszymi najcenniejszymi artefaktami”.


Głośna ankieta "Guardiana". Naukowcy przerażeni skalą ocieplenia klimatu

Sue Parfitt i Judy Bruce jako jeden z powodów swojej akcji bezpośredniej wskazały opublikowaną w środę ankietę "Guardiana", która wykazała, że ​​setki czołowych klimatologów spodziewają się, iż w tym stuleciu temperatury na świecie wzrosną co najmniej o 2,5 stopnia Celsjusza (4,5°F) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Bruce powiedziała: „W tym tygodniu 400 szanowanych naukowców – autorów raportów IPCC, twierdzi, że jesteśmy »żałośnie nieprzygotowani« na to, co nadchodzi: ocieplenie o 2,5 lub więcej stopni powyżej poziomu przedindustrialnego. Zamiast działać, nasz dysfunkcyjny rząd zachowuje się jak trzy małpy: »nic nie widzę, nic nie słyszę, nic nie mówię« i udajemy, że mamy jeszcze 25 lat. Nie mamy. Musimy pozbyć się uzależnienia od ropy i gazu do 2030 roku – zaczynając już teraz”.

Przypomnijmy, że prawie 80 proc. respondentów, wszyscy reprezentujący IPCC, przewiduje co najmniej 2,5 stopnia Celsjusza globalnego ocieplenia, a prawie połowa przewiduje co najmniej 3stopnia Celsjusza. Tylko 6 proc. uważa, że uzgodniony na szczeblu międzynarodowym limit 1,5°C zostanie osiągnięty.

Wielu ekspertów stwierdziło w ankiecie, że poczuli beznadziejność, wściekłość i strach z powodu braku działań rządów. I to pomimo przedstawianych wyraźnych dowodów naukowych na gwałtownie rosnące ocieplenie.


Czym jest Wielka Karta Swobód

Magna Charta Libertatum, czyli Wielka Karta Swobód, została wydana w czerwcu 1215 roku przez króla Anglii Jana, zwanego Janem Bez Ziemi, pod naciskiem zbuntowanego możnowładztwa. Była pierwszym dokumentem, w którym zapisano zasadę, że król nie stoi ponad prawem. Jest uznawana za jedną z historycznych ustaw zasadniczych Wielkiej Brytanii i gwarancji wolności obywatelskich. British Library (Biblioteka Brytyjska) w Londynie posiada dwa z czterech zachowanych egzemplarzy Magna Carta, a pozostałe znajdują się w katedrach w Lincoln i Salisbury.

W oświadczeniu władze biblioteki potwierdziły, że dwie osoby „zaatakowały gablotę z hartowanego szkła” w galerii z cennymi zbiorami, gdzie znajduje się dokument. „Zespół ochrony biblioteki interweniował, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom gabloty, które są minimalne. Policja została powiadomiona, a sama Magna Carta pozostaje nieuszkodzona. Galeria skarbów jest tymczasowo zamknięta do odwołania” - poinformowano.

KW

Źródło zdjęcia: 82-letnia pastorka Sue Parfitt i 85-letnia emerytowana nauczycielka biologii Judy Bruce. Fot. X/Oli London

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości