fot. PAP/EPA
fot. PAP/EPA

Szok po zamachu na premiera Słowacji. Słowa wsparcia spływają z całego świata

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Politycy na całym świecie są wstrząśnięci informacją o ataku na premiera Słowacji Roberta Fico. Choć nie zgadzano się z nim politycznie, to po zamachu na szefa słowackiego rządu płyną liczne komentarze solidaryzujące się z Robertem Fico i narodem Słowaków. Przekazywane są słowa wsparcia i modlitwy oraz potępiające atak. Wpisy zamieścili m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Zamach na premiera Słowacji

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego przewieziono do szpitala. Napastnik został natychmiast spacyfikowany i zatrzymany przez policję.

Według relacji świadków Fico wyszedł przed dom kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu, i witał się z ludźmi, gdy jeden z nich wyciągnął broń i oddał kilka strzałów. Słowacki rząd poinformował, że stan premiera Fico zagraża jego życiu i jest zbyt poważny, by przewieźć go do stolicy. Przetransportowano go śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

Więcej o szczegółach zamachu przeczytasz tutaj:

Polskie władze kierują słowa do Roberta Fico

"Jestem zszokowany próbą zamachu na premiera Roberta Fico. Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne. Moje myśli i modlitwy są z Robertem Fico, jego rodziną i narodem Słowacji" - napisał w środę w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.


"Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili - napisał z kolei premier Donald Tusk odnosząc się do informacji o postrzeleniu premiera Słowacji.


"Absolutnie szokujące wydarzenia na Słowacji. Wierzę, że premier Fico wygra najważniejszą walkę w swoim życiu, a wszelkie okoliczności ataku zostaną wyjaśnione" - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia" - napisał szef MSZ Radosław Sikorski na platformie X.

"Straszne wieści ze Słowacji w sprawie próby zamachu na premiera Roberta Fico. Robercie, myślami jestem z Tobą" - napisał w podobnym tonie do Donalda Tuska były premier Mateusz Morawiecki.


Europejscy przywódcy w szoku po tym, co się stało

Wiadomość o postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy jest szokująca. Życzę premierowi jak najszybszego powrotu do zdrowia. Nie możemy tolerować przemocy, nie może być na nią miejsca w społeczeństwie" - zaznaczył premier Czech Petr Fiala.

Prezydent Czech Petr Pavel napisał, że "atak na Roberta Ficę jest jednoznacznie naganny, niezależnie od motywacji. Powinno to być dla nas przestrogą, jak daleko może doprowadzić pogłębianie się wrogości i agresji w społeczeństwie".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również potępiła atak. "W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na takie akty przemocy, które podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro" - zaznaczyła w mediach społecznościowych.


"Byłem głęboko zszokowany haniebnym atakiem na mojego przyjaciela, premiera Roberta Fico. Modlimy się o jego zdrowie i szybki powrót do zdrowia! Niech Bóg błogosławi jemu i jego krajowi" - napisał premier Węgier Viktor Orban.


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również określił atak jako szokujący. "W polityce europejskiej nie może być miejsca na przemoc" - zaznaczył polityk. "Jestem zszokowany tą okropną wiadomością. Wszystkie nasze myśli są z premierem Ficą i jego rodziną" - pod tym wpisem podpisał się premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że jest "zszokowany i przerażony" atakiem na Ficę. "Życzę mu sił i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są z Robertem Ficą, jego bliskimi i obywatelami Słowacji" - przekazał w komunikacie.

Putin: "Tej ohydnej zbrodni nie da się usprawiedliwić"

Do ataku na Ficę odniósł się również Wołodymyr Zełenski. "Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiadującego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, w żadnej formie czy sferze.  Mamy szczerą nadzieję, że Robert Fico wkrótce wyzdrowieje i wyrażamy naszą solidarność z narodem Słowacji" - podkreślił prezydent Ukrainy.


Atak na Ficę potępiło również MSZ Białorusi podkreślając w oświadczeniu, że "w XXI wieku nie ma miejsca na akty przemocy wobec polityków i urzędników, niezależnie od ich celów".

Według agencji TASS prezydent Rosji Władimir Putin był "oburzony" wiadomością o środowym zamachu na premiera Słowacji Roberta Fico w mieście Handlova. Według rosyjskiego przywódcy "tej ohydnej zbrodni nie da się usprawiedliwić".

"Znam Roberta Fico jako człowieka odważnego i zdeterminowanego. Naprawdę mam nadzieję, że te cechy pomogą mu przetrwać tę trudną sytuację" – powiedział rosyjski prezydent, życząc premierowi Słowacji szybkiego powrotu do zdrowia.

ja

Na zdjęciu premier Słowacji Robert Fico i miejsce w mieście Handlova, gdzie doszło do zamachu. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK/JAKUB GAVLAK

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka