fot. Pixabay
fot. Pixabay

Śledztwo ws. milionów z abonamentu rtv. Szef KRRiT pod lupą prokuratury

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Wobec działań szefa KRRiT skierowano także wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu.

KRRiT zamroziła pieniądze w depozycie

Tym razem chodzi o blisko 70 milionów złotych z wpływów abonamentowych, które nie trafiły do Polskiego Radia.

O tym, że środki z abonamentu RTV trafiać mają do depozytu sądowego KRRiT, zdecydowała w uchwale podjętej 7 lutego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego dotyczącym postawienia tych spółek w stan likwidacji.

O wszczęciu śledztwa poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.

Według przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia.

Decyzje KRRiT dotykają również TVP SA. 9 kwietnia likwidator spółki Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 000 złotych wraz z odsetkami. 12 kwietnia Polskie Radio poinformowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłat. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.

W tej sprawie blisko 70 milionów złotych w czwartek do Sejmu wpłynął też wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Jako powody Bartłomiej Sienkiewicz podał m.in. nieprawne działania w sprawie finansowania mediów publicznych i stronnicze traktowanie mediów prywatnych. Więcej przeczytasz o tym tutaj:


Wnioski Ewy Wrzosek  

Przypominamy, że do tej samej prokuratury trafiło w listopadzie 2023 r. pismo posła Bartłomieja Sienkiewicza (świeżo powołanego  ministra kultury), który wnioskował o podjęcie czynności zmierzających do zabezpieczenia roszczeń o stwierdzenie nieważności/uchylenia uchwał dotyczących mediów publicznych, które podjęła Rada Mediów Narodowych. Plan RMN polegał na tym, aby nowa władza nie mogła wprowadzać zmian w zarządach spółek mediów publicznych, bez wcześniejszego wpisania zmian w statutach spółek, w tym regionalnych rozgłośni radiowych, przez sądy rejestrowe.

Zatrudniona w tej prokuraturze Ewa Wrzosek wysłała ok. 40 prokuratorskich wniosków o zabezpieczenie do sądów i zrobiła to bez zgody szefowej mokotowskiej prokuratury, bowiem sprawa nie została jej przydzielona. Prawdopodobnie pisma te powstały w kancelarii Clifford Chance, w której pracuje jedna z założycielek Wolnych Sądów, a prywatnie przyjaciółka Wrzosek, Sylwia Gregorczyk-Abram. W tej sprawie toczy się śledztwo, które prowadzi Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura