Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Afera na słynnej polskiej uczelni. Znany prawnik oskarżony o przemoc seksualną i mobbing

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Lokalny portal Jawny Lublin informuje, że prof. dr hab. Andrzej Kidyba z Wydziału Prawa i Administracji UMCS został odsunięty od prowadzenia zajęć ze studentami na lubelskiej uczelni. Studenci składali skargi na zachowanie wykładowcy. Teraz naukowca czeka postępowanie dyscyplinarne.

Prof. Andrzej Kidyba z UMCS po oskarżeniach odsunięty od zajęć ze studentami

Prof. Andrzej Kidyba od 1999 roku do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Od 2002 roku do 2018 był członkiem Senatu UMCS z ramienia wydziału prawa.

Jawny Lublin informuje, że na Facebooku działa ogólnodostępna grupa, na której padają najróżniejsze oskarżenia wobec wykładowców. Ostatnio na celowniku żaków znalazł się profesor Kidyba. „Używane są takie słowa jak »przemoc seksualna«, »mobbing«, »nadużycia władzy«. Są także screeny wiadomości, jakie administrator profilu miał otrzymać od byłych studentów Kidyby” - informuje portal.

Studenci skarżą się na to, jak naukowiec, przez lata prominentna postać na UMCS, odnosi się do nich na zajęciach.

„Po prostu jest wybuchowy”

Prof. Kidyba w rozmowie z Jawnym Lublinem przyznał, że jest uważany za „twardego”, bezkompromisowego i „nie da się go przekupić”.

Anonimowy rozmówca portalu, były współpracownik profesora, mówi: „Czasami, kiedy się zdenerwował, nawet przykro było słyszeć jak prowadzi rozmowy telefoniczne. Krzyczał do słuchawki, na rozmówcy nie pozostawiał suchej nitki. Po prostu jest wybuchowy”.

Dyscyplinarka może skończyć się zwolnieniem z pracy prof. Kidyby

Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS potwierdziła mediom, że zgodnie z decyzją władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji prowadzenie pozostałych godzin wykładu i egzaminu z przedmiotu prawo handlowe na stacjonarnych studiach prawniczych w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 powierzono innemu pracownikowi, w miejsce prof. Kidyby.

Dyscyplinarka może skończyć się zwolnieniem z pracy naukowca.

Kim jest profesor Andrzej Kidyba

Prof. Andrzej Kidyba od 1999 roku do 2005 roku był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Od 2002 roku do 2018 był Członkiem Senatu UMCS z ramienia wydziału prawa. Od 2003 roku do 2006 był prezesem zarządu Głównego Stowarzyszenia Absolwentów Deutscher Akademischer Austauschdienst.

DAA to organizacja zajmująca się międzynarodową wymianą studencką praktykowaną przez niemieckie uczelnie. Instytucja ta jest głównie finansowana ze środków publicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Obecnie prof. Andrzej Kidyba jest członkiem Rady Programowej czasopisma „Przegląd Prawa Handlowego”, wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Lubelska, a także członkiem Rady Programowej czasopisma „Glosa”.

KW

Źródło zdjęcia: Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo