Nawałnica z gradobiciem w Gnieźnie. Fot. Facebook/Fani burz - Pogoda na bieżąco
Nawałnica z gradobiciem w Gnieźnie. Fot. Facebook/Fani burz - Pogoda na bieżąco

Pogodowa apokalipsa w Gnieźnie. Kra po gradobiciu płynie ulicami

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
W poniedziałek wielkopolskie Gniezno przypomina miasto po klimatycznej apokalipsie. Na forach internetowych przybywa wideo i zdjęć, na których zalanymi ulicami miasta płyną zbite w krę bryły gradu. Zalane są piwnice, mieszkania, zerwane są dachy, ludzie uwięzieni w pojazdach. Ucierpiał szpital i budynki urzędów. Prezydent Gniezna Michał Powałowski na 17.00 zwołał miejski sztab kryzysowy.

Nawałnica sparaliżowała Gniezno

Zalane piwnice, mieszkania, szpital, budynki urzędów, zerwane dachy, ludzie uwięzieni w zalanych pojazdach – to skutki nawałnicy, jaka w poniedziałek przeszła przez Gniezno. Do tej pory strażacy odebrali ponad 250 zgłoszeń. Na terenie miasta cały czas pracuje ponad 15 zastępów straży pożarnej. 

Przez godzinę nad Gnieznem spadło około 80 mm deszczu. To norma miesięczna - podał portal Gniezno24. 

Mieszkańcy Gniezna skarżyli się RMF FM, że dostali SMS-a z alertem RCB o godzinie 13.00.

Gniezno: jedna osoba poszkodowana. Samochód zalany przez wodę aż po dach

Rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer powiedziała, że jeszcze w poniedziałek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z sytuacją w mieście po przejściu nawałnicy. Dodała, że dopiero po posiedzeniu sztabu będzie w stanie podać bliższe informacje.

Fifer zapytana przez o aktualną sytuację w mieście powiedziała, że "placówki oświatowe, właściwie wszystkie, mierzyły się z zalaniem piwnic i niskich parterów, natomiast w tej chwili większość z nich jakoś już sobie poradziła, lub jest już po interwencji straży pożarnej".


– Na pewno nie będzie czynna jutro jedna filia żłobka miejskiego przy ul. Sikorskiego, w związku z tym, że zacieka tam dach. Nie możemy pozwolić na to, żeby dzieciom coś się stało, więc ten żłobek będzie jutro zamknięty – dodała.


Fifer poinformowała także, że "nieczynny jest również Miejski Ośrodek Kultury, nie będzie czynny także jutro, właśnie w związku z zalaniem. Zamknięty jest też Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji i wszystkie jego obiekty - też właśnie w związku z zalaniem".

Sekc. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie powiedziała, że do ok. godz. 16.30 strażacy z Gniezna odebrali ok. 250 zgłoszeń.

– Mieliśmy jedną osobę poszkodowaną - na ulicy Pad Trzema Mostami. Tam samochód zalany był przez wodę aż po dach, więc strażacy za pomocą łódki wyciągali tę osobę z pojazdu – powiedziała.

Dodała, że pozostałe zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji. Były także przypadki zerwania dachów.

Nawałnica i gradobicie w Gnieźnie. Pilna decyzja prezydenta Powałowskiego 

W związku z panującą sytuacją w mieście prezydent Gniezna Michał Powałowski zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego o godzinie 17.00.

„Moi Drodzy, sytuacja za oknem jest bardzo niecodzienna i niebezpieczna - proszę więc, uważajcie na siebie. Służby działają non stop, robią co w ich mocy, aby jak najszybciej zapanować nad sytuacją” - napisał na Facebooku prezydent Gniezna. 

I dodał: „Omijajcie cmentarze i park miejski - nie jest tam teraz bezpiecznie. Będę aktualizował ten post na bieżąco, już teraz wiem jednak, że:

- przejazd ulicą Pod Trzema Mostami będzie zamknięty - co najmniej do jutra;

- swoje zajęcia dziś i jutro odwołuje Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie

- swoje obiekty zamyka GOSiR Gniezno”.


Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu i gradu

Burza nad Gnieznem, połączona z intensywnymi opadami deszczu i gradu, przeszła około południa. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez lokalne media i mieszkańców w mediach społecznościowych widać ulice miast, które są białe od gradu. Na filmach widać, że z powodu intensywnych opadów ulice zmieniły się w potoki.


– Do tej pory, do ok. godz. 15.00, odebraliśmy ponad 200 zgłoszeń. Do Gniezna zadysponowane zostały dodatkowe jednostki z powiatu gnieźnieńskiego, ale również z powiatu poznańskiego. Usuwanie skutków na pewno potrwa jeszcze wiele godzin, szczególnie że liczba zgłoszeń cały czas wzrasta – powiedziała sekc. Kamila Kozłowska z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie.

Dodała, że zgłoszenia dotyczą przede wszystkim zalanych budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej, szpitala, urzędów, szkół, muzeum czy komendy policji.

– Mamy również przypadki zerwania dachów, uwięzionych osób w zalanych pojazdach – wskazała.

Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami w Wielkopolsce

Oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej powiedział że w związku z intensywnymi burzami – do godz. 15.00 – z całego regionu odebrano łącznie ok. 250 zgłoszeń, z czego 200 dotyczy właśnie Gniezna.


Ostrzeżenia przed intensywnymi burzami obowiązują w poniedziałek dla całej Wielkopolski. Dla przeważającej części regionu jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia, a dla powiatu złotowskiego – drugiego. 


Dla powiatów chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego – obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych.


Dodajmy, że od wielu tygodni Polska zmagała się z narastającą plagą pożarów, wywołanych suszą. Klimatyczna huśtawka rozkręca się w najlepsze.

KW

Źródło zdjęcia: Nawałnica z gradobiciem w Gnieźnie. Fot. Facebook/Fani burz - Pogoda na bieżąco

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości