Zmiany w urlopach macierzyńskich. Fot. Canva
Zmiany w urlopach macierzyńskich. Fot. Canva

Zmiany w urlopach macierzyńskich. Duża ulga dla rodziców wcześniaków

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje pomóc rodzicom wcześniaków. Z tej okazji przygotowało projekt ustawy, który wydłuża im urlop macierzyński. Znamy szczegóły!

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków 

Obecnie matkom i ojcom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje tak samo długi urlop, jak rodzicom dzieci urodzonych w terminie. To ma się jednak zmienić. Jak pisze businessinsider.com.pl, ministerstwo rodziny przygotowało właśnie projekt ustawy wydłużający urlop na opiekę nad dzieckiem. Będzie on dotyczyły rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych po porodzie.

Portal dowiedział się, że w projekcie założono, iż urlop dla rodziców wcześniaków będzie wydłużony do ośmiu tygodni. "Będzie obowiązywać zasada tydzień za tydzień — tydzień dodatkowego urlopu za tydzień pobytu dziecka w szpitalu" – czytamy. Jeszcze więcej będzie się należeć rodzicom ekstremalnie skrajnych wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 1000 g.


Business Insider doprecyzowuje, że macierzyński ma być płatny 100 proc. i skorzystać będzie mógł z niego każdy z rodziców. Projekt zostanie zaprezentowany na dniach. 

Zmiany we wtorek potwierdziła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Kiedy na początku naszej kadencji przyszły do mnie takie matki, zwróciły moja uwagę, że muszą szybciej wracać do pracy niż rodzice dzieci, które urodziły się zdrowe i w terminie – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Rodzice argumentowali, że przez to brakuje im czasu na nawiązanie więzi i na opiekę.

Zmiany były oczekiwane 

Prace nad projektem ustawy trwały od lutego br. W marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że według założeń urlop nie byłby zarezerwowany tylko dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.

O zmianę przepisów zabiegała działająca w imieniu rodziców wcześniaków Fundacja Koalicja dla wcześniaka oraz osiem organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla wcześniaków, a także Fundacji Serce Dziecka i Fundacji Najdroższa Blizna, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich, prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rzeczniczki praw dziecka i rzecznika praw pacjenta.

Pod petycją przygotowaną przez tę grupę podpisało się ponad 15 tys. osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń.

Unijna dyrektywa "work life balance" 

26 kwietnia 2023 roku weszły w życie nowe przepisy ZUS dotyczące zasiłków. To m.in. wyższy zasiłek macierzyński, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, urlop opiekuńczy czy krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Nowelizacja przepisów w Kodeksie pracy i w ustawie zasiłkowej wynika z wdrożenia dyrektywy unijnej "work life balance".

Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania.

W 2023 r. przeciętna dzienna wysokość zasiłku macierzyńskiego matki z tytułu urlopu macierzyńskiego wynosiła 111,52 zł, gdy ojca z tytułu urlopu ojcowskiego - 204,38 zł. Z kolei przeciętna dzienna wysokość zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu rodzicielskiego w przypadku mamy wynosiła 107,10 zł, a w przypadku taty - 152,72 zł. Średnia emerytura kobiety w grudniu 2023 r. w Polsce wyniosła 2920,98 zł, a mężczyzny - 4251,56 zł.

MP

Zmiany w urlopach macierzyńskich. Fot. Canva 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo