Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. x/@netanyahu
Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. x/@netanyahu

Izrael grzmi po decyzji MTK. Znowu jest mowa o "antysemityzmie"

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze wniósł o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz ministra obrony tego kraju Joawa Galanta. Szef rządu jest oburzony decyzją i mówi o "nowym antysemityzmie". Z decyzją MTK nie godzi się również USA.

Wniosek o nakaz aresztowanie Netanjahu

Prokurator MTK Karim Khan ogłosił w poniedziałek, że wniósł o nakaz aresztowania Netanjahu, Galanta oraz trzech przywódców Hamasu - Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanije - w związku z uzasadnionymi podejrzeniami o ich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 r. na terytorium Izraela i Strefy Gazy.

Premierowi i ministrowi obrony Izraela zarzucono m.in. zbrodnie polegające na używaniu głodu jako metody prowadzenia wojny, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, zabójstwa i celowe kierowanie ataków na ludność cywilną.

Prokurator MTK zaznaczył, że oskarżenia opierają się m.in. na rozmowach z naocznymi świadkami i ofiarami oraz materiałach audiowizualnych. O wydaniu nakazów aresztowania decydują sędziowie Trybunału, którzy rozpatrzą wniosek Khana.

Netanjahu: Wniosek jest przejawem "nowego antysemityzmu"

Do sprawy odniósł się Netanjahu. Stwierdził, że ten wniosek "jest wymierzony przeciwko izraelskim żołnierzom, którzy z najwyższym bohaterstwem walczą z podłymi mordercami z Hamasu" – podkreślił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

– Z obrzydzeniem odrzucam dokonane przez prokuratora w Hadze porównanie między demokratycznym Izraelem i masowymi mordercami z Hamasu (...), jak można mieć śmiałość, by porównywać Hamas, który mordował, palił, gwałcił i porywał naszych bliskich, z izraelskimi żołnierzami, którzy prowadzą sprawiedliwą wojnę – zaznaczył izraelski premier.

Netanjahu oświadczył, że całkowicie odrzuca wniosek Khana, który "całkowicie zniekształca rzeczywistość" i jest przejawem "nowego antysemityzmu", który przeniósł się z uczelnianych kampusów do Hagi. W Hadze mieści się siedziba MTK, trybunału powołanego do sądzenia konkretnych osób, oskarżanych o popełnianie najcięższych zbrodni.


USA potępia wniosek MTK

Także prezydent USA Joe Biden potępił wniosek prokuratora MTK, określając go jako "oburzający". Cokolwiek ten prokurator mógłby sugerować, nie ma równoważności - żadnej - między Izraelem a Hamasem – stwierdził Biden w oświadczeniu. Zapewnił, że Stany Zjednoczone "zawsze będą stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa".

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w swoim oświadczeniu określił działanie prokuratora MTK jako "haniebne". Ocenił, że decyzja Khana może zagrozić wysiłkom na rzecz porozumienia w sprawie zawieszenia broni, uwolnienia zakładników oraz zwiększenia pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Zdaniem Blinkena MTK "nie ma jurysdykcji" nad Izraelem.

Blinken oświadczył, że Izrael był przygotowany do współpracy z sądem, a prokurator miał odwiedzić Izrael w przyszłym tygodniu, ale zamiast tego udał się do telewizji kablowej, aby ogłosić zarzuty - podał Reuters. – Te i inne okoliczności podważają zasadność i wiarygodność tego dochodzenia – zaznaczył sekretarz stanu USA.

MP

Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. x/@netanyahu

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka