Krzysztof Jurgiel odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. Fot. Facebook/Krzysztof Jurgiel, PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Jurgiel odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. Fot. Facebook/Krzysztof Jurgiel, PAP/Radek Pietruszka

Jurgiel pójdzie z Kaczyńskim do sądu? Wszystko przez jego zawieszenie w PiS

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Wewnętrzny spór w PiS trwa w najlepsze. Jakiś czas temu, prezes partii Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka tego ugrupowania b. ministra rolnictwa, obecnego europosła Krzysztofa Jurgiela. Polityk nie godzi się z decyzją i zapowiada "kroki prawne".

Jurgiel usunięty z PiS 

W ubiegłym tygodniu w czwartek rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek poinformował, że Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka tego ugrupowania b. ministra rolnictwa, obecnego europosła Krzysztofa Jurgiela. Nie poinformował o powodach takiej decyzji szefa partii.

Jurgiel dzień dzień później przekazał, że nie otrzymał żadnej oficjalnej decyzji ze strony władz PiS. Dodał, że "nie zna powodów i nie wie, za co formalnie ma odpowiadać".

Prezes PiS ocenił w poniedziałek, że jego partia utraciła władzę w samorządzie województwa podlaskiego w wyniku "zemsty Jurgiela". Według niego, europoseł miał mieć żal o to, że nie znalazł się na liście kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. – On w oczywisty sposób stoi za tym, że utraciliśmy władzę w woj. podlaskim, w związku z tym musiały być wyciągnięte konsekwencje – podkreślił lider PiS.

Jak dodał, Jurgiel miał odgrażać się kierownictwu PiS, że "pożałują tej decyzji". – Można powiedzieć, że dotrzymał słowa – zaznaczył. – Wygraliśmy w sejmiku, mieliśmy większość, w ostatnim momencie okazało się, że tej większości nie ma – podkreślił.


Europoseł PiS zapowiada "kroki prawne"

Krzysztof Jurgiel nie odpuszcza i tym razem, upust swoich emocji dał na antenie Polsat News. – W polityce jestem z Jarosławem Kaczyńskim już od 35 lat. W latach 90. byłem jednym z założycieli Porozumienia Centrum w byłym województwie białostockim. Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły. To nie jest prawda. Nie brałem udziału w żadnych negocjacjach w województwie podlaskim. Nie zabiegałem o start w wyborach do europarlamentu. Nie "mściłem się" – powiedział. 

Polityk zapowiedział również, że podejmie kroki prawne, by to wyjaśnić. – Podejmę kroki prawne wynikające ze statutu, bo został złamany podczas procedury zawieszenia. Jeśli nic się nie zmieni w ocenie pana prezesa, to będzie pozew cywilny – zdradził. Jak dodał, "próbuje się za sytuację, która jest w województwie podlaskim obwinić mnie. Tam od lata działa Jacek Sasin". 

– Przez 35 lat różnie byłem traktowany przez pana prezesa, ale szerzej o tym opowiem na konferencji prasowej, którą planuję zwołać na czwartek lub piątek – podsumował. 

Sejmik podlaski w rękach koalicji rządzącej

Dwa tygodnie temu ugrupowania koalicji rządowej, wsparte przez dwoje radnych PiS, doprowadziły do wyboru nowego przewodniczącego podlaskiego sejmiku, a później zarządu tego regionu. W ten sposób Zjednoczona Prawica, sprawująca władzę w tym sejmiku w minionej kadencji, straciła tę władzę, choć po wyborach miała połowę mandatów w 30-osobowym sejmiku.

Marszałkiem nowej kadencji został Łukasz Prokorym (KO). Na wicemarszałków zgłosił on Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego; oboje dostali się do sejmiku z listy PiS, w poprzedniej kadencji byli członkami zarządu województwa. W tajnym głosowaniu dostali po 16 głosów za, 14 przeciw. Pozostałe dwa miejsca w zarządzie województwa przypadły Trzeciej Drodze i KO; Trzecia Droga ma również przewodniczącego sejmiku.

Jurgiel był ministrem rolnictwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego w latach 2005-2006 i 2015-2018. Od 2019 roku jest europosłem PiS. Został wybrany w okręgu obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie.

MP

Krzysztof Jurgiel odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. Fot. Facebook/Krzysztof Jurgiel, PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka