Daniel Obajtek. Fot. PAP
Daniel Obajtek. Fot. PAP

Daniel Obajtek poza zasięgiem. Do akcji wkroczyły służby

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 175
Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej poinformował w czwartek, że na jego wniosek policja szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami w całym kraju. Polityk dodał: „coraz bardziej potwierdza się hipoteza, że Obajtek w Polsce nie przebywa” - stwierdził Michał Szczerba. Wezwanie na przesłuchanie chce b. szefowi Orlenu wręczyć nie tylko komisja śledcza ds. afery wizowej, ale i prokuratura.

"Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". Służby szukają Daniela Obajtka

Przypomnijmy, że były prezes Orlenu Daniel Obajtek został wezwany na posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej na 28 maja. Komisja chce go zapytać między innymi o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycjach obu spółek: Olefiny III i Polimery Police. 

Daniel Obajtek nie odebrał wezwania na przesłuchanie. Próbę doręczenia podjęła policja.


Szczerba: To jest wezwanie Obajtka z obowiązkiem stawiennictwa

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba przekazał TVN24, że pismo skierowane do byłego prezesa koncernu „to nie jest zaproszenie, to jest wezwanie Daniela Obajtka z obowiązkiem stawiennictwa”.

– Problem jest taki, że adres, który Daniel Obajtek podawał i podaje jako miejsce zamieszkania, nie jest jego miejscem zamieszkania. W tym domu mieszka ktoś inny, kto nie ma kontaktów z właścicielem, czyli Danielem Obajtkiem – mówi poseł KO.

– Policja na mój wniosek szuka Daniela Obajtka pod różnymi adresami w całym kraju i coraz bardziej potwierdza się ta hipoteza, że Daniel Obajtek po prostu w Polsce nie przebywa – stwierdził. 

Wedle Szczerby „to dziwna sytuacja ukrywania się w czasie kampanii wyborczej, skoro jest się jedynką do Parlamentu Europejskiego”.


"Wzywam Jarosława Kaczyńskiego, żeby zakończył tę obstrukcję"

– Skoro nie ma Daniela Obajtka w kraju, to prawdopodobnie ciężko jest mu wręczyć wezwanie. W tej chwili w kilku miejscach w kraju ta próba wręczenia wezwania następuje – mówił polityk KO, który również startuje do europarlamentu.

– Dowiedziałem się również, że jestem niejedyną instytucją, która szuka Daniela Obajtka, wezwanie na przesłuchanie próbuje mu wręczyć również prokuratura – powiedział Szczerba. Polityk KO zwrócił się bezpośrednio do szefa PiS.

– Wzywam Jarosława Kaczyńskiego, żeby zakończył tę obstrukcję – zaapelował Szczerba. 

– To jest próba sparaliżowania komisji śledczej, która ma w określonym terminie zakończyć swoje prace – dodał.

KW

Źródło zdjęcia: Daniel Obajtek. Fot. PAP

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka