fot. Instagram
fot. Instagram

Wszyscy znali go z memów. Najsłynniejszy pieseł świata odszedł za "tęczowy most"

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Nie żyje Kabosu, psi król internetu. Pies rasy shiba inu od kilkunastu lat był twarzą, czy raczej pyskiem, dogecoina oraz memów. Memy z „piesełem” (po angielsku „doge”) były niezwykle popularne i lubiane przez internautów.

Nie żyje słynny pieseł

Kabosu zmarł 24 maja o 7:50 – napisała na blogu psa jego opiekunka, Japonka Atsuko Sato. Słynny „pieseł” został wzięty ze schroniska, groziło mu nawet widmo eutanazji. Tymczasem dożył 18 lat, w ostatnim czasie chorował białaczkę i zapalenie wątroby.

„Kabosu był najszczęśliwszym psem na świecie. Nawet teraz jest wciąż uśmiechnięty i roześmiany. Macha ogonem, przytulając się do mnie. Myślę, że wciąż się do mnie przytula” – napisała opiekunka czworonoga w pożegnalnym wpisie.


Kabosu to pies z memów

Mem z "piesełem" zyskał popularność w 2010 roku. Widzimy na nim psa rasy shiba inu, otoczonego kolorowymi tekstami, oryginalnie pisanymi angielszczyzną, przy użyciu fontu Comic Sans, wśród których często występuje słowo wow. Teksty mają przedstawiać wewnętrzne monologi psa. Na tym zdjęciu jest właśnie Kabosu.

Polska nazwa mema została stworzona przez Randalla Kieślowskiego na jego profilu w portalu Facebook, którego popularność przewyższyła anglojęzyczną wersję profilu z memem.

Przerobione na memy wersje zdjęcia Kabosu zaczęły krążyć w serwisie 4chan oraz w serwisie Tumblr. W styczniu 2013 memy z piesełem pojawiły się w serwisie Reddit. W grudniu 2013 została wprowadzona kryptowaluta Dogecoin, a w serwisie Reddit sklep Dogemarket, umożliwiający zakup towarów w tej walucie. Dogecoin powstał jako parodia Bitcoina i został wykorzystany na cele charytatywne, ale tak naprawdę notowany jest do dziś.

Jego najbardziej zagorzałym zwolennikiem jest miliarder Elon Musk, który kiedyś nawet zmienił ikonę Twittera na twarz Kabosu.


Pomnik psa rasy shiba inu

W plebiscycie na słowo roku 2013 American Dialect Society, "doge" zajęło drugie miejsce w kategorii najbardziej kreatywnych słów. W 2019 roku serwis Know Your Meme ogłosił "pieseła" memem dekady. Zdjęcia Kabosu sprzedane za ponad 500 milionów jenów pomogły też organizacjom chroniącym prawa dzieci w Japonii i za granicą.

Kabosu doczekał się już pomnika. W 2023 roku pomnik pieseła stanął w mieście Sakura. W niedzielę 26 maja w mieście Narita odbędzie się ceremonia pożegnania jednego z najsłynniejszych psów świata.


ja

Na zdjęciu Kabosu, najsłynniejszy pieseł z memów. Fot. Instagram/kabosumama

 Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości