Miliony Polaków już to zrobiło. Nie czekaj, ustrzeż się przed oszustami

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca wszystkich do zastrzegania swojego numeru PESEL. Dzięki temu nie będzie możliwe wyłudzenie kredytu i pożyczki na nasze dane. Minister Krzysztof Gawkowski poinformował, że z tej opcji skorzystało już 2,7 mln Polaków. Procedura ruszy od 1 czerwca.

Jak zastrzec PESEL

- To olbrzymia zmiana, szczególnie, że różnego rodzaju instytucje będą odpowiedzialne za to, żeby wprowadzać obowiązki weryfikacji numeru PESEL. Bedą to banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, telekomunikacyjne, notariusze - zachęcał do zastrzegania PESEL-u Krzysztof Gawkowski. - W Polsce w ostatnim tylko kwartale (wyłudzanie kredytów) wzrosło o ponad 12 proc. - dodał. 

Zastrzec PESEL można w urzędzie lub, nie stojąc w kolejkach, przez Internet. Wystarczy skorzystać z profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej. Służy temu też aplikacja mObywatel. Należy wybrać opcję "Zastrzeż PESEL" lub "Cofnij zastrzeżenie". Można zrobić to bezterminowo lub określić datę i godzinę, kiedy system automatycznie zastrzeże ponownie twój numer PESEL. Co ważne, usługa jest całkowicie bezpłatna i realizowana natychmiast. Zastrzeżenie PESEL-i wejdzie w życie od 1 czerwca. Wtedy banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy i podjęciem jakichkolwiek czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL interesanta został zastrzeżony.  


Seniorzy nie kwapią się do zastrzegania PESEL-u

Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz podała, że dotychczas numer PESEL zastrzegło ok. 700 tys. osób po 60. roku życia, czyli tylko 10 proc. osób w tej grupie wiekowej. A to starsze osoby padają najczęściej ofiarami internetowych i nie tylko oszustów. - Na te wyłudzenia, na te oszustwa najbardziej narażone są osoby starsze. Dlatego apelujemy z tego miejsca: zastrzeżcie swoje pesele - apelowała minister. 

 


Fot. mObywatel

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka