Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Kolejowy gigant podjął decyzję. 30 proc. pracowników straci pracę na rok

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia. Zarząd PKP Cargo zdecydował o uruchomieniu programu kierowania maksymalnie do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy, na 12 miesięcy - podała w poniedziałek firma. Nieświadczenie pracy ma dotyczyć wszystkich grup zawodowych, w tym kierownictwa poszczególnych zakładów - dodano.

PKP Cargo już wcześniej ostrzegało związkowców. Przeprowadzono konsultacje

Na portalu Salon24.pl informowaliśmy o możliwych zwolnieniach w polskim gigancie kolejowym. Zarząd spółki przekazał informacje o możliwym zawieszeniu zatrudnienia do mediów w środku bieżącego miesiąca.

Zamiar podjęcia takich kroków zarząd PKP Cargo skierował 13 maja do związków zawodowych celem konsultacji. Jak podkreślił przewoźnik, ma to związek okresowymi trudnościami finansowymi, jak również z czasowym ograniczeniem zadań związanych z przewozem ładunków.

Jak zaznaczył cytowany w informacji spółki p.o. prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka, jedną z przyczyn podjęcia takich działań jest znaczący spadek przewozów kolejowych i utrzymująca się negatywna tendencja w tym zakresie w stosunku do roku ubiegłego, a co za tym idzie również spadek wpływów. Jest to równoznaczne z wystąpieniem okresowych trudności finansowych - podkreślił Wojewódka.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:

PKP Cargo zwalnia 30 proc. pracowników. Zawiesza stosunek pracy na rok

Wcześniejsze doniesienia prasowe się potwierdziły. Jak poinformował przewoźnik w poniedziałkowym komunikacie, podstawą prawną kierowania pracowników PKP Cargo S.A. na tzw. nieświadczenie pracy jest art. 54 Ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" z 8 września 2000 r.

"Zarząd PKP CARGO S.A. (...) informuje, iż w ramach realizacji programu naprawczego, którego celem jest odbudowanie wartości i pozycji Spółki, w dniu 27 maja 2024 r. podjął decyzję o uruchomieniu programu kierowania maksymalnie do 30 proc. pracowników Spółki na tzw. nieświadczenie pracy, na okres 12 miesięcy" - przekazano.

Redukcja dotknie wszystkich. Od kolejarzy po kierownictwo

Jak dodano, nieświadczeniem pracy objęte będą wszystkie grupy zawodowe pracowników, w tym kierownictwo poszczególnych zakładów spółki oraz biur centrali spółki, z zastrzeżeniem, że priorytetem jest zapewnienie bieżącej sprawności operacyjnej danej jednostki lub komórki organizacyjnej.

Przewoźnik przekazał, że pracownik przebywający na tzw. nieświadczeniu pracy ma prawo do: świadczenia socjalnego w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszone o kwotę składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego i podatek dochodowy; wykonania czynności niezbędnych dla zachowania uprawnień zawodowych pracownika; korzystanie ze świadczeń w ramach ZFŚS.

"Powyższa decyzja została poddana przez Spółkę konsultacjom ze związkami zawodowymi działającymi w PKP CARGO S.A." - podano.


MB

Fot. PKP Cargo. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj99 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka