Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Jak inwestować w fizyczne złoto: Przewodnik dla inwestorów

Redakcja Redakcja Inwestycje Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Złoto budzi zachwyt, rozpala wyobraźnie, reprezentuje dużą wartość, jest obecne w życiu człowieka od zarania dziejów, a jego rola w historii jest niepodważalnie duża. Złoto dzięki swym unikatowym właściwościom niegdyś doskonale odnalazło się w funkcji pieniądza, a dziś jest istotnym składnikiem portfeli inwestycyjnych na całym świecie. Czy inwestycja w złoto się opłaca? W jakie złoto najlepiej inwestować? W co inwestować w złoto? Z czym wiąże się inwestycja w złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto? Jakich korzyści z inwestowania w ten metal szlachetny możemy się spodziewać?  Jaka jest opłacalność inwestycji w ten kruszec? Złoto inwestycyjne, podobnie jak inne kruszce inwestycyjne jest powszechnie traktowane jako środek przeniesienia wartości kapitału w czasie. Z tego względu bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem „oszczędzaj w złocie”, zamiast „inwestuj w złoto”. Nie zmienia to jednak tego, że historycznie złoto inwestycyjne nie tylko było w stanie zrealizować się w funkcji nośnika wartości, ale również przynieść inwestorowi dodatkowe zyski. Jednocześnie inwestycja w złoto to forma „ubezpieczenia”, która w okresach podwyższonej zmienności, kiedy dywersyfikacja portfela ma jeszcze większe znaczenie, dzięki niskiej korelacji z innymi klasami aktywów, takimi jak akcje, może pozytywnie wpłynąć na ryzyko inwestycyjne i je ograniczyć. Z tego względu złoto to dla wielu bezpieczna inwestycja, a inwestowanie w złoto to tak naprawdę specyficzna forma oszczędzania.

Podstawy inwestowania w złoto: Co musisz wiedzieć

Inwestowanie w złoto jest nie tylko bezpieczne, ale również bardzo proste – inwestować w złoto może każdy. Inwestycja w złoto nie wymaga spędzania długich godzin na analizowaniu wykresów, a dla wielu podstawową zasadą dotyczącą tego, jak inwestować w złoto, jest stwierdzenie „kup i trzymaj”. Z tego względu odpowiedź na pytanie, kiedy inwestować w złoto, zależy przede wszystkim od celu, w jakim chcemy dodać ten metal szlachetny do naszego portfela. Jeśli inwestycja w złoto stanowi dla nas zabezpieczenie się przed Czarnymi Łabędziami, czy długoterminową, liczoną w dekadach ochronę przed spadkiem siły nabywczej walut fiducjarnych, moment i cena zakupu złota mają wtórne znaczenie. Zatem jak zacząć inwestować w złoto? Z czym wiąże się inwestycja w złoto? 

Jak inwestować w złoto? Strategie inwestowania w złoto

Jedną z najczęściej wskazywanych zalet złota jest jego fizyczność, która daje inwestorowi poczucie niezależności. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się inwestować w złoto fizyczne, tj. w postaci monet i sztabek. Nie są to jednak jedyne sposoby inwestowania w złoto – inwestować można chociażby w spółki wydobywcze czy fundusze ETF oparte na złocie. Wobec tego, jak inwestować w złoto? Niekiedy inwestorzy decydują się inwestować zarówno w złoto papierowe lub fizyczne, a czasami tylko jedną ze wspomnianych kategorii. Ci, którzy posiadają w swoich portfelach monety i sztabki złota, czasami decydują się na jednorazowe zakupy za większą kwotę, a niekiedy na regularne inwestowanie w złoto, np. co miesiąc. Strategie inwestycyjne i dobór formy inwestowania są różne, a wszystko zależy od indywidualnych możliwości danego inwestora, jego awersji do ryzyka, udziału poszczególnych klas aktywów w portfelu, aktualnej sytuacji gospodarczej i wielu innych czynników. Wobec tego odpowiedzi na pytania, jak inwestować w złoto czy jaki udział złoto inwestycyjne powinno mieć w portfelu nigdy nie będą jednoznaczne. 

Złote monety i sztabki

Jak inwestować w złoto fizyczne? Szeroka gama i rozpiętość wagowa produktów inwestycyjnych, takich jak złote monety i sztabki sprawia, że w zależności od możliwości finansowych, jakie posiada dany inwestor, będzie on w stanie znaleźć produkt dostosowany do swoich potrzeb. Jeśli chodzi nam po głowie inwestycja w złoto fizyczne warto mieć na uwadze, że rynek tego kruszcu został zdominowany przez pewną pulę produktów, które są najczęściej wybierane przez inwestorów i charakteryzują się wysoką płynnością. Do tej grupy należą takie monety bulionowe jak: Australijski Kangur, Wiedeński Filharmonik, Południowoafrykański Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu czy Brytyjska Britannia, a także niektóre monety historyczne, np. Austriacki Dukat czy Brytyjski Suweren. Podobną popularnością cieszą się sztabki złota producentów takich jak PAMP, Valcambi czy Argor Heraeus. Monety i sztabki złota są produktami tworzonymi bezpośrednio z myślą o inwestycji o bardzo wysokiej lub najwyższej czystości kruszcu, które stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie, jakie złoto najlepiej kupić. Rozważając zakup monety lub sztabki, każdorazowo warto sprawdzić, jaka mennica go produkuje i czy posiada akredytację LBMA. Żeby zweryfikować czy dany producent należy do Stowarzyszenia wystarczy wejść na oficjalną stronę LBMA. 

Zasoby prywatne firmy Tavex

Oczywiście, warto pamiętać, że im większy wagowo produkt, tym z reguły atrakcyjniejsza cena złota. Jeśli jednak nasz priorytet stanowi zachowanie jak największej płynności, lepszą odpowiedź na pytanie, jak inwestować w złoto, będzie stanowił zakup np. dwóch monet jednouncjowych i dwóch sztabek 20-gramowych, aniżeli jednej 100-gramowej sztabki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w tym drugim przypadku chcąc spieniężyć jedynie część inwestycji, nie będziemy mieli takiej możliwości.

Złota biżuteria

Zastanawiasz się, jak zarabiać na złocie? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością nie stanowi złota biżuteria. Wynika to z tego, że jeśli zdecydujemy się inwestować w złoty pierścionek czy naszyjnik nie płacimy przede wszystkim za kruszec, ale marżę jubilera. Inwestowanie w złoto fizyczne to przede wszystkim wybór takich produktów, które posiadają jak najwyższą próbę kruszcu, zostały stworzone bezpośrednio z myślą o inwestycji, a nie walorach wizualno-użytkowych i cechują się wysoką płynnością. Wspomniane wyżej monety i sztabki najbardziej renomowanych producentów będą stanowiły zdecydowanie lepszą odpowiedź na pytanie, jak inwestować w złoto. 

Instrumenty finansowe

Inwestowanie w złoto, którego nie posiadamy fizycznie jest tożsame z wyborem takich aktywów jak fundusze ETF, kontrakty terminowe futures i opcje czy kontrakty CFD. Inwestowanie w złoto papierowe będzie przede wszystkim rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy posiadają obszerną wiedzę na temat rynku i funkcjonowania giełdy. Inwestowanie w złoto papierowe sprawdzi się m.in. wtedy, kiedy nie chcemy przechowywać kruszcu w domu. 

Gdzie kupić bezpiecznie złoto? Na co uważać przed zakupem złotych monet i sztabek? 

Gdzie inwestować w złoto? Czym kierować się przy wyborze miejsca, w którym dokonamy zakupu? Przede wszystkim tym, że taniej nie zawsze znaczy lepiej – na rynku złota inwestycyjnego nie ma okazji. Wobec tego w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie, jak kupić złoto bezpiecznie, a dopiero później, gdzie najtaniej kupić złoto. Bezpieczeństwo transakcji z pewnością zapewni zakup złota u autoryzowanego sprzedawcy, jakim jest dealer metali szlachetnych. Tym na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest staż dealera, dostępność oferowanych produktów od ręki, renoma i opinie klientów, którzy już skorzystali z jego usług. Jeśli dealer umożliwia inwestowanie w złoto od ręki świadczy o jego wiarygodności, że sam wierzy w produkt, który oferuje w sprzedaży. 

Jakie czynniki wpływają na cenę złota?

Zastanawiasz się, kiedy kupić złoto? Czy warto kupić złoto teraz? Żeby inwestować efektywnie warto znać aktualną cenę złota i czynniki, które mają na nią największy wpływ. Cena złota spot (rynkowa cena złota) jest wypadkową aktualnego popytu i podaży na ten kruszec i dostarcza informacji o tym, po jakiej cenie jest ono kupowane i sprzedawane na rynku międzynarodowym. Cena złota zależy od szeregu czynników od kosztów wydobycia aż po bieżącą sytuację polityczno-gospodarczą, która wpływa na sentyment rynku do złota. Dla inwestorów lokujących kapitał w monetach i sztabkach cena złota spot nie tylko stanowi istotny wyznacznik, kiedy warto inwestować, ale jednocześnie do niej odnoszona jest cena produktu, dzięki czemu na jej podstawie jesteśmy w stanie określić wysokość spreadu przy jego zakupie. 

Jak przechowywać fizyczne złoto?

Wiemy już, jak inwestować w złoto, dlatego teraz przyjrzyjmy się temu, gdzie przechowywać złoto. Najczęściej inwestorzy decydują się na przechowywanie złota w domowym zaciszu – skrytkach, sejfach, ale również mało oczywistych miejscach, takich jak… za ruchliwym kafelkiem w łazience czy w ogródku. Im mniej oczywiste i dobrze zabezpieczone miejsce tym lepiej, bowiem w sytuacji wizyty nieproszonych gości istnieją większe szanse, że złoto inwestycyjne nie zostanie skradzione. Gdzie trzymać złoto poza domem? Dobrym rozwiązaniem może okazać się, np. skrytka bankowa lub skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w przechowywaniu drogocennych przedmiotów. W przypadku przechowywania złota u zewnętrznego podmiotu musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami z tego tytułu. 

Gdzie sprzedać złoto? Jak sprzedawać złote monety i sztabki?

Kolejną kwestią, którą należy przemyśleć jest to, gdzie sprzedawać złoto. Złote monety i sztabki bez problemu sprzedamy u dealera metali szlachetnych, innemu inwestorowi (np. za pośrednictwem portali aukcyjnych), jak również w lombardzie. Warto jednak mieć na uwadze, że decydując się na sprzedaż złota w lombardzie, cena jaką uzyskamy, może być istotnie niższa, niż gdybyśmy spieniężenia inwestycji dokonali u profesjonalnego sprzedawcy. Rosnąca liczba osób, które decydują się inwestować w złoto, jak również wzrost liczby podmiotów zajmujących się obrotem tym kruszcem stanowi kolejny argument dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego warto inwestować w złoto – kruszec ten jest bardzo płynnym aktywem, wobec czego sfinalizowanie transakcji przy jednoczesnym utrzymaniu satysfakcjonującej dla inwestora ceny może okazać się zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku innych aktywów. 

Inwestycje w złoto a podatki 

Jakie opodatkowanie od złota? Inwestycja w złoto z podatkowego punktu widzenia jawi się jako bardzo korzystna dla inwestora. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Jednocześnie zgodnie z ustawą o podatku dochodowym osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które zdecydują się na sprzedaż złota inwestycyjnego po upływie pełnych 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie są zobligowane do uiszczenia podatku do Urzędu Skarbowego. Inwestowanie w złoto z perspektywy prawnej jest więc bardzo korzystne. 

Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Każdy, kto zdecydował się inwestować, doskonale zdaje sobie sprawę, że idealna inwestycja nie istnieje, a kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja portfela. Podobnie jak inne aktywa, złoto inwestycyjne również posiada wady, a podstawową i najczęściej wskazywaną jest konieczność przechowywania kruszcu. Zważywszy jednak, że za fizycznością tego metalu stoi niezależność jest to pewnego rodzaju „koszt”, z którym liczy się inwestor. Odpowiednie przechowywanie złota może jednak istotnie ograniczyć znaczenie tej wady. Dla niektórych to, że złoto inwestycyjne jest lokatą długoterminową, nie wypłaca dywidend, odsetek czy czynszów, również działa na niekorzyść tej inwestycji. Warto jednak pamiętać o ubezpieczeniowej roli złota i tym, że stanowi ono przede wszystkim formę zabezpieczenia wartości oszczędności w czasie. Złoto inwestycyjne posiada zdecydowanie więcej zalet, takich jak wysoka płynność, wartość niezależna od formy czy zabezpieczenie podczas nieprzewidzianych zawirowań rynkowych, które zostały wspomniane we wcześniejszej części artykułu. Złoto inwestycyjne na przestrzeni lat utrzymuje względnie stałą siłę nabywczą, nie ponosi za sobą ryzyka bankructwa, ale przede wszystkim w świecie walut fiducjarnych jest ostatnią ostoją dla poczucia niezależności – złota nie da się w pełni skontrolować. Nic więc dziwnego, że inwestycja w złoto z roku na rok zyskuje na popularności, a inwestować w złoto chce każdy, kto jest świadomy wad współczesnego systemu monetarnego. 

Komentarze