All eyes on Rafah. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD/X
All eyes on Rafah. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD/X

All Eyes on Rafah. Słynny viral stał się potężnym wizerunkowym kłopotem Izraela

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Jeśli politycy Izraela kiedykolwiek brali na poważnie potężny kryzys wizerunkowy swojego państwa, to najwyraźniej przegapili właśnie słynne „pięć minut przed godziną zero”. Ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych opublikowało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać napis: „All Eyes on Rafah” („Wszystkie oczy na Rafah”). Antyizraelskie hasło jest dobrze widoczne choćby w relacjach na Instagramie. I pokazuje, po czyjej stronie jest znaczna część światowej opinii publicznej w sprawie Strefy Gazy.

All Eyes on Rafah. "Wszystkie oczy na Rafah"

Izrael może mówić o potężnym kryzysie wizerunkowym. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Warunki panujące w Strefie Gazy są gorsze niż kiedykolwiek wcześniej, a ataki armii izraelskiej bardzo utrudniają dystrybucję pomocy humanitarnej - przekazała w czwartek na platformie X szefowa Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Samantha Power, powołując się na relacje organizacji partnerskich.


W mediach społecznościowych niezwykłą popularność zdobyło zdjęcie z obozem dla uchodźców z napisem: „All Eyes on Rafah” („Wszystkie oczy na Rafah”). Media donoszą, że w ciągu doby opublikowało już ponad 40 milionów osób na całym świecie.


All Eyes on Rafah. Pedro Pascal i Luna udostępnili to

To potężny, polityczny viral. Udostępniają go zarówno zwykli użytkownicy social mediów, jak i ludzie wpływowi i opiniotwórczy. Są wśród nich aktorzy, sportowcy, muzycy, dziennikarze, modelki, celebryci. Jest wśród nich Pedro Pascal, chilijsko-amerykański aktor („The Last of Us”, „The Mandalorian”), Luna, polska piosenkarka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2024, Susan Sarandon, amerykańska aktorka, laureatka Oscara za „Przed egzekucją”. 

Nie brakuje także postaci kontrowersyjnych w swoim dotychczasowym „humanitarnym przekazie”, takich jak Barbara Kurdej-Szatan, polska aktorka i prezenterka.


Peeperkorn: Wszystkie oczy są skierowane na Rafah

„The New York Times” twierdzi, że hasło mogło zyskać popularność po konferencji prasowej Rika Peeperkorna, szefa biura Światowej Organizacji Zdrowia w Strefie Gazie w lutym tego roku.

Peeperkorn, zwracając uwagę o intensyfikacji kampanii wojsk izraelskich w południowej części Strefy Gazy, stwierdził wówczas: „wszystkie oczy są skierowane na Rafah”. 

Warto zaznaczyć, że grafika prawdopodobnie została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. W NBC News mówił o tym ekspert od dezinformacji prof. Marc Owen Jones z Uniwersytetu Hamad Bin Khalifa w Katarze. Według stacji na pracę SI wskazywać mogą „nienaturalne cienie czy nienaturalna symetria w ustawieniu namiotów w obozie”.

Otwarte pozostaje pytanie, czy mamy w tym przypadku do czynienia z nadużyciem – równie dobrze viral mógłby być grafiką malarską.

Izrael jest krytykowany przez międzynarodową społeczność za rozpoczęcie ofensywy w Rafah. Według niektórych szacunków schroniło się nawet 1,4 miliona palestyńskich uchodźców z innych części Strefy Gazy. 

W gronie krytyków znalazł się m.in. najważniejszy sojusznik Izraela, czyli USA.


Organizacje humanitarne: Warunki w Strefie Gazy gorsze niż kiedykolwiek wcześniej

Na sytuację w palestyńskiej półenklawie zwróciło uwagę w najnowszym raporcie także Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). W dokumencie podano, że wśród 121 zabitych i 394 rannych w izraelskich atakach na Strefę Gazy przeprowadzonych między poniedziałkiem a środą było wiele kobiet i dzieci.

„Od 7 maja (gdy izraelskie czołgi wjechały do miasta Rafah przy granicy Strefy Gazy i Egiptu – red.) napływ pomocy humanitarnej do Strefy Gazy spadł o prawie 70 proc., a pomoc, która przybyła wcześniej, nie jest w stanie zaspokoić rosnących potrzeb mieszkańców” - dodało OCHA. Zaznaczyło, że od połowy stycznia zdiagnozowano ponad 7 tys. przypadków ostrego niedożywienia u palestyńskich dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat.

O pogłębiającym się problemie głodu w Strefie Gazy alarmuje również zespół prawników skupionych w Instytucie Lemkina ds. Zapobiegania Ludobójstwu. Organizacja oskarżyła Izrael o używanie głodu jako broni, co składa się na zbrodnię ludobójstwa przez wyniszczenie.

„Jesteśmy zdruzgotani faktem, że niewinni cywile, w tym tysiące dzieci, stracili życie w sytuacji, która była - i nadal jest - przewidywalna i której można zapobiec” - oznajmił Instytut.

„Wzywamy społeczność międzynarodową do zakończenia blokady pomocy humanitarnej napływającej do Strefy Gazy i do zainicjowania trwałego zawieszenia broni w całym Izraelu i Palestynie” - dodano.

KW

Źródło zdjęcia: All eyes on Rafah. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD/X

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka