Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski; Fot. EPA/MARTIN DIVISEK / POOL
Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski; Fot. EPA/MARTIN DIVISEK / POOL

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę? Sikorski stawia sprawę jasno

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Polska od początku wybuchu wojny pomaga Ukrainie. Pojawił się teraz nowy pomysł wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. Szef MSZ Radosław Sikorski zdradził, że Polska planuje wyszkolić ukraińską jednostkę złożoną z obywateli tego kraju przebywających w Polsce, którzy podlegają wcieleniu do wojska ukraińskiego.

Szkolenia jedynie w Polsce

– Polska rozważyła prośbę ukraińską, jeśli chodzi o szkolenia, ale doszliśmy do wniosku, że i bezpieczniej, i wydajniej będzie wyszkolić ukraińską jednostkę złożoną z Ukraińców w Polsce, którzy podlegają wcieleniu do wojska ukraińskiego, i że to po prostu będzie skuteczniejszy sposób pomocy Ukrainie – stwierdził szef polskiej dyplomacji. Sikorski uczestniczył w Pradze w dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polski minister powiedział także, że poinformował partnerów o trwających negocjacjach z Ukrainą o dwustronnej umowie dotyczącej bezpieczeństwa. – Te negocjacje idą sprawnie – stwierdził Sikorski i dodał, że ma nadzieję na podpisanie umowy jeszcze przed szczytem NATO w lipcu br. w Waszyngtonie.


Broń bez żadnych ograniczeń 

Szef MSZ zdecydowanie opowiedział się również za możliwością wykorzystywania przez Ukraińców broni bez żadnych ograniczeń. – Życzymy Ukrainie zwycięstwa. Życzymy jej pełnego odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów – powiedział Sikorski i dodał, że prawo wojenne określa cele, które może atakować ukraińska armia.

Przypomniał także wspólną polsko-grecką inicjatywę utworzenia ogólnoeuropejskiego systemu obrony powietrznej. Polska wsparła też ideę utworzenia europejskich sił szybkiego reagowania.

– Odstraszenie Putina jest zadaniem dla NATO, a Europa musi być w stanie radzić sobie sama z zagrożeniami niższego rządu – powiedział Sikorski.

Ogromne pieniądze dla Ukrainy 

Dwudniowe spotkanie ministrów NATO w Pradze było ostatnią okazją do bezpośredniej wymiany poglądów przed szczytem. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji rozmowy w Pradze przybliżyły wypracowanie ważnych decyzji, dotyczących m.in. wzmocnienia przekazu w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu oraz ustanowienia mechanizmu finansowego wsparcia dla obronności Ukrainy w wysokości około 40 miliardów dolarów rocznie. Połowę mają wpłacać Stany Zjednoczone.

MP

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski; fot. EPA/MARTIN DIVISEK / POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka