Fot. PAP
Fot. PAP

Rząd ma prezent dla kredytobiorców. Można z niego korzystać od 1 czerwca

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Już od soboty kredytobiorcy mogą korzystać z rządowych wakacji kredytowych dla osób, które spłacają zobowiązania w polskiej walucie. Spłatę kredytu będzie można zawiesić w tym roku na cztery miesiące.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Na jakich zasadach?

Rozwiązanie dostępne jest dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt w złotych przed 1 lipca 2022 roku. Zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe na cztery miesiące: na dwa w okresie od czerwca do sierpnia i na kolejne dwa - od września do grudnia.

Wakacje kredytowe wydłużają okres kredytowania o tyle miesięcy, na ile klient zawiesił spłatę kredytu.

Wsparcie w postaci wakacji kredytowych na 2024 r jest kontynuacją rozwiązania wprowadzonego w 2022 r. W latach 2022-2023 kredytobiorcy mogli zawiesić łącznie osiem rat.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 rok, w połowie kwietnia; wnioski można było składać już w maju.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać w przypadku, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł.


Polacy chętnie korzystają z wakacji kredytowych

Z badań poszczególnych banków wynika, że Polacy w ubiegłych latach bardzo chętnie korzystali z takiego rozwiązania. W pierwszym roku od wprowadzenia wakacji kredytowych, z tej formy wsparcia w PKO Banku Polskim skorzystało ok. 54 proc. klientów. Z rozwiązania na maksymalną liczbę 8 miesięcy skorzystało ok. 35 proc. klientów uprawnionych.

Na początku maja PKO BP poinformował, że wejście w życie nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, czyli tzw. wakacji kredytowych obciąży wyniki grupy w drugim kwartale br. oraz w całym 2024 roku kwotą około 489 mln złotych.

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Źródło zdjęcia: Kredyty, polska waluta. Fot. PAP/Adam Warżawa

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka