fot. PAP/Darek Delmanowicz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Tragiczny finał poszukiwań jednego z najbogatszych Polaków. Znaleziono jego ciało

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 50
Nie żyje poszukiwany od czwartku współzałożyciel firmy Nowy Styl Jerzy Krzanowski. Około godz. 1 w nocy z czwartku na piątek ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. Kierował spółką będącą jednym z największych w Europie producentów mebli biurowych. Był też na liście 100 najbogatszych Polaków.

Poszukiwania zaginionego Jerzego Krzanowskiego

W czwartek rano Jerzy Krzanowski wyszedł na spacer z kijkami ze swojego domu w Krościenku Wyżnym. Po kilku godzinach jego nieobecności zaniepokojeni bliscy powiadomili służby. Poszukiwania otrzymały pierwszą, najwyższą kategorię. Oznacza to, że istniały przesłanki o bezpośrednim zagrożeniu życia.

Poszukiwania trwały od czwartku od godz. 14.00. W poszukiwaniach udział brali m.in. policjanci, strażacy, pomagały im psy tropiące, użyty został też dron z kamerą termowizyjną. W akcję zaangażowały się OSP, policja, grupa poszukiwawcza Legion Gerarda i GOPR. Na pierwszym etapie poszukiwań służbom udało się odnaleźć telefon zaginionego.

Około 1 w nocy ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. Potwierdzono, że nieżyjący to zaginiony 54-latek. Decyzją prokuratora ciało zostało zabezpieczone do badań sekcyjnych. 

- Poszukiwania były o tyle skomplikowane, że odbywały się w większości po terenie leśnym, silnie zakrzewionym, a także zarośniętym wysoką trawą z uwagi na to, że miejsce zaginięcia sąsiaduje z nieczynnym już lotniskiem. Obszar poszukiwań był znaczny, stąd też było istotne zaangażowanie służb i środków w te poszukiwania - poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie podkom. Paweł Buczyński.

Według informacji przekazanych przez podkom. Pawła Buczyńskiego ciało znaleziono kilkaset metrów od domu.


Firma Nowy Styl Braci Krzanowskich

Jerzy Krzanowski to jeden ze współzałożycieli, obok brata Adama, firmy Nowy Styl. Firma powstała w Krośnie w 1992 roku, obecnie dostarcza swoje produkty do ponad 70 krajów. W 2023 roku odnotowała 310 mln euro (1,3 mld złotych) przychodów ze sprzedaży. Współpracowała ze znanymi markami, takimi jak Siemens, Toyota czy Deloitte. Firma produkowała też siedziska na Mistrzostwa Świata w Katarze. Nowy Styl zatrudnia kilka tysięcy osób.

Adam Krzanowski jest obecnie prezesem spółki. Jerzy Krzanowski był wiceprezesem, ale także dyrektorem inwestycji i zakupów. Bracia Krzanowscy w 2021 roku uplasował się na 57. miejscu na liście 100 najbogatszych Polaków magazyn "Forbes".


Sprawa kontaktów biznesmena z wiceprezes ARP

W 2016 r. Krzanowski usłyszał zarzuty korupcyjne. Razem z nim została zatrzymana b. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. i cztery inne osoby.

Jak podała wówczas Prokuratura Krajowa, wszystkim zostały przedstawione zarzuty korupcyjne, wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz udzielania pomocy w przyjęciu tych korzyści. Dodatkowo była wiceprezes ARP usłyszała również zarzut przekroczenia uprawnień, a jedna z osób jest także podejrzana o pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że biznesmen opłacił Patrycji Z. pobyt w posiadłości wypoczynkowo-rekreacyjnej, sfinansował pobyt w Dubaju, wejściówki do loży VIP na zawody żużlowe Grand Prix oraz alkohol.

W zamian za to jako wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Patrycja Z. podczas oficjalnych spotkań prezentowała ofertę handlową spółki z branży meblarskiej, promowała jej produkty i umawiała spotkania prezesa tej spółki z przedstawicielami firm, z którymi prowadziła rozmowy jako wiceprezes ARP.

"Ponadto Patrycja Z. podjęła się pośrednictwa w załatwieniu sprawy tej spółki. Polegała ona na uzyskaniu korzystnej dla spółki decyzji w przedmiocie zwolnienia i przyśpieszenia zwolnienia gwarancji bankowej należytego wykonania umowy w kwocie ponad 20 milionów złotych. Gwarancja ta została ustanowiona w ramach przyznanego spółce wsparcia finansowego udzielonego w związku z realizacją projektu w kwocie prawie 40 milionów złotych, pochodzącego ze środków Unii Europejskiej" - przekazała w 2016 r. Prokuratura Krajowa.


Wiceprezes ARP została oskarżona płatną protekcję i przyjęcie łapówki. Za jej skorumpowanie na ławie oskarżonych zasiądzie również współzałożyciel Nowego Stylu. Wspólnie z nim w przestępczym procederze uczestniczyła również Maria K., która była kierownikiem projektu realizowanego przez spółkę meblarską ze środków Unii Europejskiej. Została ona oskarżona o płatną protekcję, którą popełniła, współdziałając z Jerzym K.

Do popełnienia tych wszystkich przestępstw doszło w 2015 roku. Biznesmen nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i mówił, że jest niewinny.

Po zatrzymaniu Krzanowskiego przez CBA spółka Nowy Styl wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że "współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania".

ja

Na zdjęciu Jerzy Krzanowski, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj50 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka