Pixabay.com
Pixabay.com

NBP wypuścił monetę z nieoczywistym nominałem. Można płacić nią w sklepach

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Narodowy Bank Polski ogłosił emisję nowej monety o nominale 10 złotych. Będzie ona prawnym środkiem płatniczym w Polsce, ale nie warto płacić nią za zakupy. Moneta została bowiem wykonana ze srebra wysokiej próby, a jego cena w placówkach NBP wynosi ponad 200 złotych!

Moneta NBP - gdzie kupić? Cena, masa, nakład

Narodowy Bank Polski już od połowy lat 90' emituje srebrne monety okolicznościowe o nominale m.in. 10 złotych. Walory te są chętnie kupowane przez kolekcjonerów. Monety o nominale 10 złotych wypuszczane są o NBP kilka razy do roku - zazwyczaj w rocznicę jakiegoś wydarzenia historycznego, ale często też motyw jest inny. Ich nakład jest ściśle limitowany.

Tak było i tym razem. NBP ogłosiło, że do obiegu trafi srebrna moneta kolekcjonerska „Polska wolna i suwerenna” z serii „W Polskę wierzę”. Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie 0.925, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk. Monety będzie można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 230 zł.

image
Fot.NBP


Patriotyczny motyw na nowej monecie dziesięciozłotowej

Grafika monety jest dość nietypowa. Rewers monety przedstawia chłopca i dziewczynkę z biało-czerwoną flagą w stylistyce dziecięcego rysunku. Na awersie umieszczono wizerunki Zamku Królewskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Katedry na Wawelu. „Polska wolna i suwerenna” to drugi temat w serii „W Polskę wierzę”.

Z oficjalnej strony internetowej NBP dowiadujemy się, że seria "Polska Wolna i Suwerenna" ma podkreślać rolę patriotyzmu w naszej ponad 1000-letniej historii.

"Polska, mimo wielokrotnych prób wymazania jej z map, dzięki sile i determinacji swoich obywateli jest od 35 lat niezależnym, liczącym się na arenie międzynarodowej państwem" - czytamy w komunikacie ogłaszającym emisję monety.

MB

Fot. Polskie monety. Źródło: Pixabay.comUdostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka