Sprzedaż tabletek "dzień po". Kiepska frekwencja aptek biorących udział w programie

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Tylko co dwunasta polska apteka weszła do programu tabletka "dzień po". Najwięcej jest ich w największych miastach. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że wkrótce będzie więcej punktów ze sprzedażą pigułek.

Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja tego roku. Szefowa resortu zdrowia pytana w TVN24 o to, ile aptek przystąpiło do programu poinformowała, że „mamy ponad 1050 aptek zgłoszonych, ok. 700 to są już podpisane umowy". Podkreśliła, że to najnowsze dane. Jednocześnie przyznała, iż jeśli chodzi o rozłożenie w kraju aptek, które zgłosiły się do programu to ono "nie jest precyzyjne". Odniosła się także do tego, że najwięcej aptek, które mają podpisane umowy jest wokół Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy mówiąc, że „to jest zrozumiałe, duże miasta, duże apteki, ale ja sprawdzałam. Mamy Tarnów, mamy Lublin, mamy Białystok – jest też ściana wschodnia". W ocenie szefowej resortu zdrowia dostępność pigułki jest i będzie coraz większa.

- Myślę, że tysiąc aptek przez pierwszy miesiąc to wcale nie jest mało. Liczę na kolejne. Dzisiaj nawet rozmawiałam z prezesem izby farmaceutycznej. Powiedział, że będzie coraz więcej. Ja się bardzo z tego cieszę - zaznaczyła minister Izabela Leszczyna. 


Program pilotażowy ws. pigułki "dzień po"

Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty, dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15. roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. W praktyce pigułki dzień po będą sprzedawane na receptę farmaceutyczną dopiero, gdy apteki przejdą formalności związane z włączeniem do programu. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r. Listy aptek, w których są dostępne pigułki, publikują oddziały NFZ.

Program pilotażowy obejmie wywiad, w którym nastąpi ustalenie zasadności wydania produktu leczniczego będącego środkiem antykoncepcji awaryjnej zawierającego w swoim składzie octan uliprystalu, zwanego dalej „produktem leczniczym”, przekazanie pacjentowi informacji na temat stosowania i działania produktu leczniczego - w przypadku gdy zamiarem pacjenta jest uzyskanie produktu leczniczego, a także omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro pozwalających na rozpoznanie ciąży.

Odbędzie się również omówienie zasad wykonywania badań służących samokontroli i interpretacji wyników badań uzyskiwanych za pomocą wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro służących do rozpoznawania chorób układu urogenitalnego u kobiet i mężczyzn, omówienie zasad farmakoterapii w okresie ciąży albo połogu i przekazanie pacjentowi informacji na temat zasadności objęcia leczeniem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, w zależności od rozpoznanego problemu zdrowotnego. Potem powinno nastąpić wystawienie recepty farmaceutycznej na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, w tym Charakterystyki Produktu Leczniczego, oraz danych z wywiadu - jeżeli jest to uzasadnione stanem zagrożenia zdrowia reprodukcyjnego pacjenta, w tym polegającego na ryzyku wystąpienia nieplanowanej ciąży. Stawka za wykonanie jednej czynności podlegającej rozliczeniu wyniesie 50 zł. 


Umowy z NFZ 

Do programu pilotażowego będą mogły dołączyć praktycznie wszystkie apteki, które wykażą taką chęć i podpiszą umowę z NFZ. Do przeprowadzenia usługi farmaceutycznej w ramach programu pilotażowego uprawnieni będą farmaceuci, którzy posiadają minimalnie 1 rok doświadczenia w pracy zawodowej.

W aptekach, które przystąpiły do programu, farmaceuta mający minimum rok doświadczenia zawodowego może wystawić receptę farmaceutyczną na pigułkę, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu, który hamuje lub opóźnia owulację, zapobiegając zapłodnieniu. Wydanie leku ma poprzedzać przeprowadzony w osobnym pomieszczeniu przez farmaceutę wywiad z pacjentką. Jej wiek weryfikowany będzie na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego raz w miesiącu. Pigułka kosztuje ok. 70-135 zł i płaci za nią pacjentka. Jednocześnie z pilotażem dla aptek funkcjonują przepisy umożliwiające wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną przez lekarza dla osób powyżej 15 lat.

Fot. EllaOne

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości