CC0
CC0

Sejmowy exodus. Sprawdziliśmy kto zajmie miejsca świeżo upieczonych europosłów

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Szykuje się istny exodus z Sejmu. Zgodnie z prawem 25 posłankom i posłom wygasną mandaty sejmowe po tym, jak zostali wybrani w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na ich miejsce pojawią się więc nowe twarze. Przyjrzyjmy się zatem kto zastąpi w Sejmie RP dotychczasowe posłanki oraz posłów.

Mandaty do Parlamentu Europejskiego zdobyło 25 dotychczasowych posłanek i posłów

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że 25 dotychczasowych posłanek i posłów zdobyło mandat do Parlamentu Europejskiego; po dwóch z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy oraz siedmioro z PiS i dwanaścioro z Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z Kodeksem wyborczym wygaśnięcie mandatu posła następuje m.in. w razie wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego. 

W konsekwencji mandaty powinny przypaść kandydatom z najwyższymi wynikami z list w wyborach do Sejmu, które się do niego nie dostały.


Kto przejmie mandaty do Sejmu po świeżo upieczonych europosłankach i europosłach?

Najwięcej dotychczasowych posłów wyśle do PE Koalicja Obywatelska, jest to 12 osób: Jacek Protas, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Dariusz Joński, Marta Wcisło, Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Borys Budka, Mirosława Nykiel, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz.

Marcin Kierwiński dostał się do Parlamentu Europejskiego z warszawskiej listy, jako "jedynka". Zgodnie z wynikami wyborów do Sejmu jego mandat powinien przypaść Marii Koźlakiewicz, która uzyskała w nich drugi najlepszy rezultat.

Arłukowicza zastąpi w Sejmie Barbara Grygorcewicz, która w wyborach 15 października 2023 r. na koszalińskiej liście KO uzyskała piąty wynik, zdobywając 5 700 głosów (mandat posła uzyskało czworo kandydatów). Grygorcewicz potwierdziła, że przyjmie mandat poselski.

Urszula Koszutska i Maciej Tomczykiewicz z Koalicji Obywatelskiej zastąpią w Sejmie Borysa Budkę i Mirosławę Nykiel.

W przypadku Budki mowa o okręgu 31. (Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskiej, Świętochłowice, Tychy i pow. bieruńsko-lędziński). Jego miejsce zajmie Koszutska, która otrzymała 6 498 głosów. Natomiast Budka 101 258 głosów.

W przypadku Nykiel mowa o okręgu 27. (pow. bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki i Bielsko-Biała). Jej miejsce zajmie Tomczykiewicz, który otrzymał 12 153 głosy. Natomiast Nykiel 49 436.


Jacka Protasa w Sejmie zastąpi Katarzyna Królak, która uzyskała w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu na liście KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni w okręgu elbląskim (34) czwarty wynik. Zagłosowało na nią 5 979 wyborców. 

W ostatnich wyborach samorządowych Królak została radną sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zasiada w klubie Koalicji Obywatelskiej, jest członkiem partii Nowoczesna. Jest przedsiębiorcą i społecznikiem z powiatu ostródzkiego. Katarzyna Królak potwierdziła, że przyjmie poselski mandat.

W małopolskim przedstawiciele Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz i Aleksandra Kot obejmą mandaty poselskie po wybranych do Parlamentu Europejskiego z listy KO w okręgu 10: Bartłomieju Sienkiewiczu i Jagnie Marczułajtis-Walczak.


Objęcie mandatu eurodeputowanego przez rzecznika PiS Piotra Müllera oznacza, że w Sejmie zastąpi go kandydat z list PiS z najwyższym wynikiem w okręgu gdyńsko-słupskim, który nie zdobył mandatu podczas wyborów parlamentarnych jesienią 2023 r. Z tej listy PiS do parlamentu dostało się czworo polityków tej partii.

Piątym kandydatem, który nie otrzymał mandatu, jest lokalny polityk PiS i były szef Centralnego Ośrodka Sportu w Cetniewie - Michał Kowalski, który funkcję dyrektora pełnił do maja 2024 r. W wyborach do Sejmu zdobył 6486 głosów i zajął piąte miejsce wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

B. wiceprezydenci Łodzi Krzysztof Piątkowski z KO i Włodzimierz Tomaszewski z PiS mogą zastąpić w Sejmie wybranych do PE obecnych posłów Dariusza Jońskiego (KO) i Waldemara Budę (PiS). Dla obu polityków byłby to powrót do ław sejmowych, ponieważ byli posłami poprzedniej kadencji.

Na miejsce Joanny Scheuring-Wielgus, która dostała się do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski, wejdzie Piotr Kowal. Co ciekawe, w niedzielnych wyborach bez powodzenia kandydował on z listy Lewicy w okręgu kujawsko-pomorskim. 

na zdjęciu: budynek Sejmu RP. fot. CC0

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka