Adam Szłapka. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Szłapka. Fot. PAP/Paweł Supernak

Minister Szłapka dziś zrzeknie się immunitetu. Polityk potrącił rowerzystkę

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Poseł i minister w rządzie Donalda Tuska Adam Szłapka w piątek zrezygnuje z immunitetu poselskiego - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Polityk Koalicji Obywatelskiej rok temu potrącił rowerzystkę i spowodował u niej poważne obrażenia. Na miejscu wypadku i podczas przesłuchania nie przyznał się, że jest posłem.

Adam Szłapka w piątek zrzeknie się immunitetu poselskiego

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki do odpowiedzialności karnej - podała w czwartek rzecznik Prokuratury Generalnej, prok. Anna Adamiak. Szłapka, który w kwietniu 2023 r. potrącił rowerzystkę, zapewnił, że sam zrzeknie się immunitetu.

Wniosek o uchylenie immunitetu Szłapce, posłowi KO, a także ministrowi ds. UE, został skierowany do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

"Jesteśmy umówieni, że odbierze dokumenty osobiście"

Marszałek pytany o to, czy poseł Szłapka zrzekł się immunitetu odparł: „Rozmawiałem z nim wczoraj. Dziś powinny być gotowe dokumenty. Mam jego deklarację zrzeczenia się immunitetu”. Dodał, że samo „zrzeczenie się immunitetu przez posła Szłapkę nastąpi najprawdopodobniej dzisiaj”.

– Nad tym wnioskiem, na bardzo usilną prośbę pana posła, procedowaliśmy w trybie ekspresowym – powiedział marszałek Sejmu.

Hołownia wyjaśnił też, że wniosek z prokuratury wpłynął do Sejmu przedwczoraj w godzinach popołudniowych.

– Dzisiaj powinny być już gotowe dokumenty do godz. 15, taką mam obietnicę i poseł Szłapka będzie mógł zrzec się immunitetu. Jesteśmy umówieni, że odbierze dokumenty osobiście, zależy mu na tym, żeby dać jasny sygnał, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. Ja to absolutnie rozumiem i szanuję – zaznaczył marszałek Sejmu.


Szłapka potrącił rowerzystkę. Nie przyznał się, że jest posłem

Adam Szłapka rok temu na przejeździe rowerowym na Saskiej Kępie w Warszawie potrącił samochodem 16-letnią rowerzystkę. Dziewczyna doznała urazu głowy i złamania kości nosowych z przemieszczeniem. Obrażenia wywołały rozstrój zdrowia na okres powyżej siedmiu dni, dlatego śledczy zakwalifikowali zdarzenia jako przestępstwo, a nie wykroczenie.

Z ustaleń postępowania wynika, że do wypadku doprowadził kierujący pojazdem marki Toyota w wyniku niezachowania reguł ostrożności w ruchu drogowym.

Na miejscu zdarzenia, ani później na przesłuchaniu, Szłapka nie przyznał się policjantom, że jest posłem. Powiedział jedynie, że pracuje w Sejmie RP. Sprawa się jednak wydała.

KW

Źródło zdjęcia: Adam Szłapka. Fot. PAP/Paweł Supernak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka