Uwaga na fałszywe bony energetyczne. Pilny komunikat z rządu

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Oszuści przekroczyli kolejną granicę. Podszywają się pod ministerstwo i jak zawsze żerują na najbiedniejszych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało pilny komunikat.

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przepisy zapewnią m.in. wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r. Wniosek o przyznanie bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy od 1 sierpnia do 30 września br. Na rozpatrzenie dokumentu gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025. 


Podejrzane smsy i zdjęcia 

Resort klimatu i środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms i zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób, które informują o rzekomych ogromnych podwyżkach cen energii. Ministerstwo wskazało, że mogą one zawierać linki wyłudzające dane.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że ma to związek z tym, że od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Na swojej stronie internetowej wskazało, że „klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.” Resort przestrzega przed kliknięciem w link zawierający niepokojącą treść i radzi, by zastanowić się, czy nie zawiera on podejrzanych treści. "Nie klikaj w linki +jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła+".

Przypomniano, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków. Podkreśla się, że teraz nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Jeśli będziesz zainteresowana/y bonem energetycznym to dopiero od 1 sierpnia 2024 r. będziesz mogła/mógł złożyć wniosek do urzędu gminy / ośrodka pomocy społecznej. Podtrzymuje również to, że na drugą połowę roku zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie. W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Cena maksymalna - 693 zł/MWh będzie odnosiła się też do małych i średnich przedsiębiorstw. 


Ostrzeżenie resortu klimatu i środowiska przed oszustami

Poniżej pełna treść komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. Przypominamy, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

- Przed kliknięciem w link zawierający niepokojącą treść zastanów się, czy nie zawiera podejrzanych treści.

- Nie klikaj w linki „jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”. Pamiętaj, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków.

- Teraz nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Jeśli będziesz zainteresowana/y bonem energetycznym to dopiero od 1 sierpnia 2024 r. będziesz mogła/mógł złożyć wniosek do urzędu gminy / ośrodka pomocy społecznej.

- Na drugą połowę 2024 r. zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

- W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.  


Bon energetyczny - gdzie złożyć wniosek

Wniosek dotyczący bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Na rozpatrzenie wniosku gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025 r.

Na drugą połowę 2024 r. przedłużone zostanie obowiązywanie dla gospodarstw domowych ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh).  Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Fot. Licznik prądu/Pixabay

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka