fot. IPN
fot. IPN

Nie żyje Halina Bortnowska. Była współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce, była także współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Informację o śmierci filozofki podała redakcja "Tygodnika Powszechnego".

Zmarła Halina Bortnowska

"Umarła Halina Bortnowska. Dzielny, jasny człowiek, wielkiej odwagi, pełna troski i myśli o innych" - napisała na Facebooku aktorka Maja Komorowska.


"Była głosem przemawiającym wielokrotnie w obronie ludzi marginalizowanych, pogardzanych, atakowanych. Prowadziła warsztaty dziennikarskie dla młodych, ale też dla osób osadzonych w więzieniach – wierzyła, że dzięki dobrym mediom świat będzie lepszy, sprawiedliwszy. Pamiętam jej powiedzenie – że nie należy żyć tylko „z ręki do ust”. Żyła długo, bo była potrzebna, żeby przypominać tę prostą prawdę" - napisał w 'Tygodniku Powszechnym" Wojciech Bonowicz.

"Umarła Halina Bortnowska. Piękny, mądry Człowiek. Autorytet. Bardzo wiele Halinie zawdzięczam" - napisał Wojciech Tochman.

Piękny życiorys Haliny Bortnowskiej

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu, ale szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego

W latach 70. współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce i pierwsze polskie hospicjum w Nowej Hucie. Jako wolontariuszka pomagała terminalnie chorym. W latach 80. była doradcą Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i uczestniczyła w I Zjeździe NSZZ "Solidarność".

Była również uczestniczką ruchu ekumenicznego wyrażającego potrzebę zwołania kolejnego Soboru w Kościele Katolickim. Od 1967 do 1982 aktywnie uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów.

W 1986 roku została członkiem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Była współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita". Działała również jako Członkini Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Publikowała m.in. na łamach "Tygodnika Powszechnego" - była uważana za jedną z jego najwybitniejszych publicystek współtworzących otwartą linię pisma - a także "Gazety Wyborczej" i "Znaku".


ja

Na zdjęciu Halina Bortnowska, fot. IPN

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo