Cena za techniczne badanie auta poszybuje w górę? Fot. Pixabay
Cena za techniczne badanie auta poszybuje w górę? Fot. Pixabay

Opłata za przegląd poszybuje w górę? Podwyżka byłaby drastyczna

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Ministerstwo Infrastruktury może pójść na całość. Nawet 430 złotych zamiast dotychczasowych 98 złotych – to proponowana podwyżka opłaty za badanie techniczne samochodu. Miałaby obowiązywać od 1 lipca 2024 roku – pisze Dziennik.pl.

Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego od lat kosztuje tyle samo

Przypomnijmy, że obecnie okresowe badanie techniczne samochodu osobowego kosztuje 98 złotych. Po odliczeniu podatków firmie prowadzącej Stację Kontroli Pojazdów zostaje około 60 złotych.

Za przegląd pojazdu wyposażonego w instalację gazową trzeba zapłacić 162 zł, za motocykl 62 zł, a za auto ciężarowe 153 zł. Zaznaczmy, że stawki nie zmieniły się od 2004 roku. Ale wzrosły koszty mediów, wynagrodzeń pracowników, narzędzi, serwisu oraz legalizacji urządzeń.


Branża chce podwyżki opłat za okresowe badanie techniczne samochodu 

Porozumienie ośmiu organizacji branży motoryzacyjnej powiązanych z działalnością SKP przesłało do ministra infrastruktury pismo dotyczące podniesienia cen za badanie techniczne pojazdów – wyjaśnia Dziennik.pl.

„Wysokość opłat za badania została określona w 2004 roku, tj. 20 lat temu i od tego czasu nie była waloryzowana. Przez ten czas drastycznie wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Inflacja liczona narastająco przekroczyła 80 proc., a wysokość minimalnego wynagrodzenia o pracę, które odzwierciedla sytuację gospodarczą, wzrosła o 521 proc. To powoduje, że przychody z opłat za badania techniczne nie pokrywają kosztów ich wykonywania” - czytamy w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury.


"Stacje i diagności powinni walczyć o wyższe stawki"

Podniesienia opłat chce też Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK), które zajmuje się doradztwem na rzecz Stacji Kontroli Pojazdów. 

Według Artura Sałaty, wiceprezesa SITK i koordynatora ds. SKP, stacje i diagności powinni walczyć o wyższe stawki. Badanie techniczne pojazdu powinno kosztować co najmniej 10 proc. minimalnego wynagrodzenia – w jego opinii. 

Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, to od 1 lipca 2024 roku, przy minimalnym wynagrodzeniu wynoszącym 4300 zł, badanie techniczne samochodu osobowego powinno kosztować co najmniej 430 zł.

Dla przedsiębiorców z branży SKP właściwą kwotą za badanie techniczne samochodu byłoby 246 zł brutto. Ich zdaniem w ustawie Prawo o ruchu drogowym powinien być zapis o corocznej automatycznej waloryzacji wysokości opłat za badania o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Badania okresowe auta droższe? Ministerstwo Infrastruktury prowadzi analizy

Anna Szumańska, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, wyjaśnia w rozmowie z Dziennik.pl, że resort prowadzi analizy, które ocenią zasadność i zakres zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów. Do uwzględnienia są zmiany w wysokości wynagrodzeń na rynku pracy oraz rozwiązania, jakie występują w przypadku badań technicznych pojazdów w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

KW

Źródło zdjęcia: Cena za techniczne badanie auta poszybuje w górę? Fot. Pixabay


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie