Szymon Marciniak podczas meczu Włochy - Szwajcaria na Euro 2024. Fot. Robert Michael/dpa/PAP archiwum
Szymon Marciniak podczas meczu Włochy - Szwajcaria na Euro 2024. Fot. Robert Michael/dpa/PAP archiwum

Finał Euro 2024 może być wyjątkowy. Jeszcze żaden sędzia tego nie dokonał

Redakcja Redakcja Euro 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Słoweniec Slavko Vincic i Niemiec Felix Zwayer poprowadzą półfinałowe mecze Euro 2024. Decyzja UEFA oznacza, że polski arbiter Szymon Marciniak wciąż ma szansę na sędziowanie finału w Berlinie. Najgroźniejszym konkurentem Marciniaka jest Daniele Orsato, dla którego jest to ostatnia impreza takiego formatu. Włoch na tegorocznym Euro prowadził już cztery mecze.

Wybrano sędziów meczów półfinałowych Euro 2024

UEFA zdecydowała, że to Słoweniec Slavko Vincic i Niemiec Felix Zwayer poprowadzą półfinałowe mecze Euro 2024. Zwayer wcześniej prowadził mecze fazy grupowej Włochy - Albania (2:1) i Turcja - Portugalia (0:3), a także spotkanie 1/8 finału Rumunia - Holandia (0:3). W środę będzie współpracował ze swoimi rodakami: na liniach pomagać mu będą Stefan Lupp i Marco Achmueller, sędzią technicznym będzie Daniel Siebert, a arbitrem VAR - Bastian Dankert.

Vincić poprowadził z kolei dotąd na Euro dwa mecze: Węgry - Szwajcaria i Hiszpania - Włochy. Arbiter był również głównym sędzią tegorocznego finału Ligi Mistrzów, w którym mierzyła się Borussia Dortmund z Realem Madryt. 


Szanse Marciniaka na finał rosną

Decyzja UEFA powoduje, że Szymon Marciniak ma wciąż szansę na sędziowanie finału. Można nawet powiedzieć, że jego notowania wzrosły. Polski arbiter dotychczas sędziował dwa mecze Euro 2024 w Niemczech - Belgii z Rumunią w fazie grupowej oraz Szwajcarii z broniącymi tytułu Włochami w 1/8 finału. Oba zakończyły się wynikami 2:0. Był również sędzią technicznym w meczu Francja - Portugalia. 

Głównym rywalem Marciniaka w wyścigu o finał jest Włoch Daniele Orsato. Dla arbitra-weterana jest to ostatni turniej w karierze. Po mistrzostwach w Niemczech zamierza odejść na emeryturę. Orsato do tej pory na Euro 2024 poprowadził cztery spotkania: Serbia – Anglia i Szwajcaria – Niemcy, spotkanie 1/8 finału Portugalia – Słowenia oraz ćwierćfinał Anglia – Szwajcaria. 

Jeżeli Marciniak otrzyma nominację na finał, skompletowałby "hat-trick" prestiżowych meczów w roli sędziego głównego. W 2022 roku poprowadził finał mundialu w Katarze, a rok później - finał Ligi Mistrzów. Jeszcze żaden sędzia nie może pochwalić się takim wyczynem.

Spotkanie w Monachium między Hiszpanią a Francją rozpocznie się o godzinie 21. Dzień później o awans do finału powalczą Holandia i Anglia. Mecz o trofeum odbędzie się 14 lipca w Berlinie. Sędziego ostatniego meczu na Euro 2024 poznamy oficjalnie zapewne w środę lub czwartek. 

MP

na zdjęciu: Szymon Marciniak podczas meczu Włochy - Szwajcaria na Euro 2024. Fot. Robert Michael/dpa/PAP archiwum

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport