Rano w środę do Warszawy przyleciała pierwsza grupa obywateli Polski ewakuowanych z ogarniętego konfliktem Izraela. Szef MSZ Radosław Sikorski precyzował, że powrót do kraju odbył się przez Egipt. W czwartek zaplanowano drugi transport – tym razem wojskowy, z Jordanii.
Bezpieczny powrót przez Tel Awiw i Egipt
- 6:50. Pierwsza grupa Polek i Polaków wylądowała właśnie w Warszawie. Wyruszyli spod naszej placówki w Tel Awiwie, do Polski dotarli przez Egipt. Jutro kolejny lot. Wracajcie bezpiecznie – napisał Radosław Sikorski na platformie X.
Według wcześniejszych zapowiedzi wiceszefowej MSZ Henryki Mościckiej-Dendys, ewakuacja miała objąć około 200 obywateli Polski. Zrealizowana jest przy użyciu dwóch samolotów – pierwszy czarterowy wystartował ze Szarm el-Szejk, drugi, wojskowy, ma odlecieć w czwartek z Ammanu w Jordanii.
Wokół ewakuacji pojawiły się sprzeczne informacje i zwroty akcji. MSZ zabrało głos w tej sprawie dopiero w ostatnią niedzielę. Pojawiły się doniesienia o konieczności zapłaty za podróż z regionu objętego konfliktem do Polski. Resort dyplomacji potwierdził też, że nie ewakuuje osób z podwójnym obywatelstwem.
Personel dyplomatyczny opuszcza Iran
W związku z napiętą sytuacją w regionie MSZ zdecydowało również o czasowym wyjeździe z Iranu personelu dyplomatycznego, którego obecność nie jest niezbędna dla funkcjonowania placówki. Osoby te mają opuścić kraj przez Azerbejdżan. Wcześniej 15 polskich dyplomatów ewakuowała Słowacja. Byli to pracownicy polskiej ambasady w Izraelu wraz z rodzinami.
Do ewakuacji doszło w kontekście gwałtownego zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. 13 czerwca Izrael przeprowadził zmasowany atak na cele w Iranie – według władz w Tel Awiwie, były to instalacje wojskowe i nuklearne. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że Teheran dysponuje wzbogaconym uranem pozwalającym na skonstruowanie dziewięciu bomb atomowych.
Izrael-Iran. Konflikt na dużą skalę
W odpowiedzi Iran przeprowadził zmasowany atak rakietowy na Izrael. W wyniku nalotów zginęły 24 osoby, a w odwecie zginęło co najmniej 224 obywateli Iranu. Obie strony zapowiadają kolejne uderzenia, a społeczność międzynarodowa wzywa do deeskalacji i powrotu do rozmów na temat programu nuklearnego Iranu.
Fot. Ewakuacja Polaków/Lotnisko w Tel-Awiwie/X Radosław Sikorski/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka