Orlen finalizuje gigantyczną inwestycję. To będzie wizytówka regionu

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Orlen zakończył rozbudowę farmy fotowoltaicznej w Kleczewie w województwie wielkopolskim. Inwestycja osiągnęła docelową moc 250 MW, stając się największą instalacją PV w portfolio koncernu i jednocześnie jednym z największych tego typu obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Według przedstawicieli Orlenu farma będzie w stanie wyprodukować w ciągu roku energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 100 tys. gospodarstw domowych.

Gigantyczna farma PV na terenach po kopalni

Projekt Kleczew Solar & Wind realizowany był przez Energę Wytwarzanie na zrekultywowanych terenach pokopalnianych po odkrywkach węgla brunatnego w Wielkopolsce. Inwestycja ma charakter hybrydowy i obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne o mocy 250 MW, ale również część wiatrową o mocy 19,2 MW. Dzięki temu projekt należy do największych przedsięwzięć OZE w regionie.

Orlen przypomina w komunikacie, że obiekt został przygotowany do dalszej rozbudowy. Obecne warunki przyłączeniowe pozwalają zwiększyć moc całej instalacji do około 334 MW. 


Orlen przyspiesza inwestycje w OZE

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara ocenił, że inwestycja pokazuje skalę transformacji energetycznej realizowanej przez koncern. – Projekt w Kleczewie jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej. To pokazuje skalę i tempo realizowanej przez nas transformacji. Nasze inwestycje zmieniają krajowy miks energetyczny i wyznaczają kierunek rozwoju nowoczesnej energetyki – powiedział prezes Orlenu.

Rozbudowa portfela odnawialnych źródeł energii ma być jednym z filarów strategii grupy. Koncern zakłada osiągnięcie ponad 12 GW mocy zainstalowanej w OZE do 2035 roku. W planach znajdują się kolejne projekty fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, a także inwestycje związane z biogazem i biometanem.

Baltic Power i kolejne farmy offshore

Jeszcze w tym roku Orlen planuje uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku. Następnie realizowane mają być kolejne projekty offshore – Baltic East i Baltic West. Koncern zapowiada również rozwój energetyki jądrowej, w tym inwestycje w małe reaktory modułowe SMR.

Przedstawiciele grupy wspominają, że rozwój odnawialnych źródeł energii wymaga równoczesnej modernizacji sieci elektroenergetycznej. W ostatnim roku do sieci przyłączono 62 tys. nowych odbiorców oraz 1 GW nowych instalacji OZE. Wydano również warunki przyłączeniowe dla kolejnych 2,5 GW projektów zeroemisyjnych.

Polska energetyka coraz bardziej oparta na OZE

Budowa farmy w Kleczewie wpisuje się w szerszy trend transformacji energetycznej w Polsce. Coraz więcej terenów pogórniczych i poprzemysłowych wykorzystywanych jest pod inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Eksperci wskazują, że rozwój dużych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych może w kolejnych latach stopniowo zmniejszać udział węgla w krajowym miksie energetycznym. Jednocześnie wyzwaniem pozostaje rozbudowa infrastruktury przesyłowej oraz zapewnienie stabilnych źródeł energii dla systemu elektroenergetycznego.   


Fot. Farma fotowoltaiczna w Kleczewie/systemypv.budmat.com

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka