Windows 10 – najnowsza wersja popularnego systemu operacyjnego – zadebiutował pod koniec lipca. W ciągu pierwszych 24 godzin został zainstalowany na 14 milionach urządzeń. Co nowego można w nim znaleźć i jakie zmiany wprowadził w funkcjonalności?

Większość opinii, jakie można znaleźć wśród użytkowników i testerów systemu, jest pozytywna. Chwalony jest przede wszystkim sam proces aktualizacji, który zachowuje indywidualne ustawienia użytkowników poprzednich wersji. Windows 10 jest prosty i szybszy w użyciu. Ma więcej wbudowanych zabezpieczeń chroniących użytkownika i komputer, ma nową szybką przeglądarkę i co ważne - jest zaprojektowany do działania ze sprzętem i oprogramowaniem, który już od jakiegoś czasu jest na rynku i w domach użytkowników.
„Po kilku dniach używania mam wrażenie że jest to najlepszy z dotychczasowych desktopowych systemów operacyjnych od Microsoftu – taki, który na to miano zasługuje, a nie jest jedynie środowiskiem do uruchamiania aplikacji i usług. Zalecam jednak ostrożność – i sprawdzenie najpierw czy nasz komputer jest z nowym systemem w 100% kompatybilny (pokazuje to narzędzie do aktualizacji)” – pisze Hubert Taler w serwisie Spidersweb.pl.
„Zaryzykowałbym stwierdzenie, że z punktu widzenia przeciętnego użytkownika Windows 10 nie oferuje wielu nowych funkcji. Większość zmian leży w kwestii wizualnej, ale są to bardzo dobre zmiany. Dzięki temu Windows 10 wygląda o wiele spójniej niż jego poprzednik, a przy tym jest bardziej intuicyjny w obsłudze. To sprawia, że Windowsa 10 mogę polecić każdemu, nawet kompletnie ‘atechnologicznym’ osobom. To chyba największe osiągnięcie Microsoftu” – napisał Marcin Połowianiuk na Spidersweb.pl.
Do nowego systemu powróciło menu Start, które rozwija się w kafelki. Explorera zastąpiła nowa przeglądarka - Microsoft Edge. Jest szybka i pozwala m. in. na robienie notatek bezpośrednio na stronach internetowych. Można je wprowadzać pisząc na klawiaturze, a jeśli urządzenie daje taką możliwość – także odręcznie na ekranie. Notatki mogą być udostępniane innym osobom. Biometryczna funkcja Windows Hello rozpoznaje i uwierzytelnia użytkownika na podstawie jego wyglądu, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę, a nawet przyjazne powitanie. Większość komputerów wyposażonych w czytnik linii papilarnych już jest dostosowana do funkcji Windows Hello, a niedługo na rynek wejdą także takie urządzenia z możliwością rozpoznawania twarzy i tęczówki.
Funkcja Continuum pozwala na płynne i bezbłędne dostosowanie się systemu do urządzenia i akcesoriów, z których korzysta użytkownik. Zmienia się także Sklep Windows, który ma ujednolicony interfejs i jednakowe funkcje na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10. Łatwiejsze i szybsze jest także zarządzanie miejscem na pulpicie. Można na nim przypiąć jednocześnie cztery aplikacje i stworzyć wirtualne pulpity, np. gdy potrzebuje się więcej miejsca lub chce pogrupować zawartość według zastosowania (np. gry, aplikacje do pracy, aplikacje do zdjęć).
Aplikacje takie jak Mapy, Zdjęcia, Poczta, Muzyka czy Filmy korzystają z usługi OneDrive, dzięki czemu tworzone są kopie zapasowe informacji, które można z łatwością synchronizować i przeglądać na różnych urządzeniach z Windows 10. Nowy system jest dostępny także na Xbox, co pozwoli użytkownikom na bezprzewodowe strumieniowanie gier oraz innych programów uruchomionych na konsoli na inne urządzenia z tym systemem operacyjnym: tablety czy komputery. Będzie można dzięki temu rozwiązaniu łączyć się także z urządzeniami znajomych, co umożliwi wspólną zabawę i rywalizację. Na urządzeniach mobilnych system operacyjny umożliwi podłączenie do nich monitora, myszy czy klawiatury.
Jeśli komuś Windows 10 jednak się nie spodoba, do miesiąca po instalacji ma możliwość przywrócenia urządzenia do poprzedniej wersji systemu.
Microsoft stworzył także niejawny program testów systemu Windows, w którym uczestniczą fani i użytkownicy systemu na całym świecie. Jego uczestnicy mieli kontakt z Windows 10 od początku jego tworzenia – komentowali, testowali, sugerowali zmiany. Ich opinie będą także brane pod uwagę w przypadku przygotowywania aktualizacji systemu. Z pewnością Microsoft będzie musiał popracować nad niektórymi problemami zgłaszanymi już teraz, zaraz po udostępnieniu nowego systemu. Użytkownicy skarżą się w sieci m.in. na kłopoty z aktywacją Windows 10, na rozmyte czcionki na niektórych kartach graficznych czy zawieszanie się komputerów przy aktualizacjach.
Windows 10 zadebiutował jednocześnie w 190 krajach i w 111 językach. Co ciekawe, jest to ostatnia wersja systemu. Zamiast ogłaszać Windows 11 i kolejne, Microsoft będzie jedynie aktualizował jego obecną wersję. Co ważne, został przekazany użytkownikom bezpłatnie – jako uaktualnienie urządzeń z oryginalnym systemem Windows 7 i Windows 8.1. Microsoft dołącza go w ten sposób do grupy systemów, które są dostępne dla użytkowników za darmo. Apple’owski OS X jest darmowy od 2013, iOS także od wielu lat, a Android Google’a był bezpłatny od początku istnienia.
W grudniu ubiegłego roku Windows 7 dominował na komputerach na całym świecie – miał ok. 47,5% rynku. Drugie miejsce dzierżył Windows XP, kolejne miejsca również zajmował Windows. Mac OS X 10.9 był dopiero szósty (dane za Net Applications). Darmowy system operacyjny Windows 10 zapewne jeszcze bardziej umocni pozycję systemów operacyjnych Microsoftu.
(BB)
Inne tematy w dziale Technologie