Nawrocki: Jestem jednym z was. Tusk: do władzy chcą iść gangsterzy

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 343
Karol Nawrocki przemawiał ze sceny na demonstracji PiS, która zatrzymała się przy Placu Zamkowym. Mobilizował wyborców prawicy, zwracał się do młodego elektoratu, krytykował Donalda Tuska i wywołał postać happenera Zorro, szukanego przez policję. Z kolei na marszu Rafała Trzaskowskiego Donald Tusk mocno zrecenzował prawicę i Karola Nawrockiego: - Otwórzcie oczy, dzisiaj po władzę chcą sięgnąć zwykli gangsterzy - apelował premier.

Nawrocki z przekazem do młodych i prawicy. Wywołał Zorro

- Jestem jednym z was. Wiem, że nigdy nie mogę odpuścić. Mam pełne przekonanie i świadomość, że jestem głosem nas wszystkich, zwykłych obywateli polskego państwa. Jestem jednym z was - mówił Karol Nawrocki na wiecu prawicy. Kandydat popierany przez PiS prosił o poparcie młodzież. - Młodych trzeba słuchać, bo my często jako starsi gubimy się w XXI wieku - przemawiał. - Jestem głosem tych wszystkich, którzy nie dadzą sobie odebrać godności, wolności. A państwo Donalda Tuska, w którym ściga się Zorro... Zorro, trzymaj się! - zwrócił się do mężczyzny, który w przebraniu w czwartek zawiesił banner w Tarnowie w czasie wiecu Rafała Trzaskowskiego. Policja poszukuje go w sprawie o wykroczenie. 

- Te wybory nie są uczciwe. Odebrano partii, która mnie popiera, należną subwencję. Rozejrzyjcie się wokół siebie, jest nas miliony. Nie poddaliśmy się. Dzięki wam, wpłatom, zaangażowaniu, Solidarności. Powiedzieliście, że nie zgadzacie się na to, co dzieje się w Polsce. Fałsz, propaganda, telewizja rządowa, nie zgadzacie się, żeby instytucje państwa niszczyły Karola Nawrockiego. Choćbym szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo wy jesteście ze mną - powiedział Nawrocki na wiecu na Placu Zamkowym. 

Na wiecu PiS według organizatorów uczestniczy ponad 150 tys. ludzi. 


Tusk o "gangsterach z PiS"

Podczas niedzielnego „Wielkiego Marszu Patriotów” w Warszawie, premier Donald Tusk ostrzegł przed próbą przejęcia władzy przez – jak to określił – "zwykłych gangsterów". Na placu Bankowym przemawiał do tysięcy uczestników, wspierających kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich.  

Premier Donald Tusk nie krył emocji. - Otwórzcie szeroko oczy: dzisiaj po władzę chcą sięgnąć nie polityczni, ale zwykli gangsterzy. I nie ma w tym ani słowa przesady - mówił, nawiązując do kandydata PiS Karola Nawrockiego, którego określił jako narzędzie polityczne Jarosława Kaczyńskiego. - Polska nie może mieć prezydenta, który inicjuje kolejną wojnę domową - ostrzegł szef rządu. Premier prosił też o wsparcie w wyborach elektoratu partii rządzących, by dokończyć to, co zaczął po głosowaniu 15 października 2023 roku. 

Tusk zapewniał, że wybory nie są tylko sporem partyjnym, lecz walką o wartości: uczciwość, prawdę i przyszłość. - Wierzę w Polskę i w was. Polska stoi dziś u progu wielkości - zapewnił.

Z kolei Radosław Sikorski podziękował Sławomirowi Mentzenowi za wczorajsze piwo w Toruniu. - Chcę podziękować Konfederatom, panu Mentzenowi, bo pokazaliśmy, że można rozmawiać jak Polak z Polakiem, bez jadu. To znaczy, że inna Polska jest możliwa - stwierdził na demonstracji KO szef MSZ. Ironizował też, że piwo bezalkoholowe, które spożywał w sobotę wieczorem z Mentzenem, dało mu więcej energii niż saszetka z nikotyną Karolowi Nawrockiemu na debacie. 


Ukraina o wymianie jeńców

Równolegle do wydarzeń w Warszawie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił zakończenie trzeciego etapu wymiany jeńców z Rosją. W niedzielę do kraju wróciło 303 ukraińskich żołnierzy. - Z pewnością odzyskamy każdego z rosyjskiej niewoli - napisał Zełenski.

Wymiana, przeprowadzona w ramach uzgodnień z Turcją, była już 65. operacją tego typu od początku wojny. Do Ukrainy wrócili żołnierze sił zbrojnych, straży granicznej i służby transportu specjalnego.

Papież Leon XIV o beatyfikacji ks. Streicha

W Watykanie papież Leon XIV po raz pierwszy od wyboru przemówił z okna Pałacu Apostolskiego. W nawiązaniu do beatyfikacji ks. Stanisława Streicha w Poznaniu powiedział: - Niech jego przykład zachęci kapłanów, by hojnie poświęcali się dla Ewangelii i bliźnich. 

Przypomniał też o dziesiątej rocznicy encykliki „Laudato si’” i wezwał do modlitwy o pokój, szczególnie dla narodów cierpiących z powodu wojen. - Pan nie wstydzi się naszego człowieczeństwa: przychodzi, aby zamieszkać w nas - mówił, zachęcając wiernych do wiary, miłości i empatii.

Atak nożowniczki w Hamburgu - podejrzana się przyznała

Tymczasem w Niemczech wstrząs wywołał brutalny atak nożowniczki na Dworcu Centralnym w Hamburgu. 39-letnia sprawczyni zraniła 18 osób, z czego cztery były w stanie krytycznym. Kobieta została dzień wcześniej zwolniona z oddziału psychiatrycznego i przyznała się do winy. Decyzją sądu trafiła z powrotem do szpitala psychiatrycznego.

Związkowcy i eksperci pytają, jak mogło dojść do takiego ataku w strefie objętej zakazem posiadania broni. Rozważane jest wprowadzenie inteligentnego monitoringu wspieranego przez sztuczną inteligencję, który mógłby rozpoznawać podejrzane zachowania i wcześniej informować służby. 

 

Fot. Karol Nawrocki na marszu PiS/Donald Tusk i Rafał Trzaskowski na wiecu KO/PAP

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj343 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (343)

Inne tematy w dziale Polityka