159 obserwujących
8503 notki
22363k odsłony
708 odsłon

Już wkrótce dowody osobiste na smartfonach

Minister Anna Streżyńska z premier Beatą Szydło. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister Anna Streżyńska z premier Beatą Szydło. Fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj16

Moblina wersja portalu obywatel.gov.pl umożliwi Polakom korzystanie z dowodów osobistych zapisanych na smartfonach. Usługa będzie dostępna od 2017 roku.

Cel reformy: ułatwienie życia obywateli

Ministerstwo cyfryzacji przekonuje, że aplikacja usprawni procedury administracyjne w kraju i ułatwi życie obywateli.

Polska idzie w ślady innych krajów europejskich i udpostępni swoim obywatelom dowód tożsamości w dwóch postaciach.Jedną z nich będzie karta z chipem, drugą aplikacja na urządzenia mobilne.Elektroniczna wersja dowodu osobistego usprawni administrację publiczną, uprości procedury i zmniejszy ilość wymaganych dokumentów, gdyż aplikacja nie obejmuje jedynie dowodów osobistych, ale także np. karty biblioteczne, miejskie czy lojalnościowe sklepów.

Czy cyfrowe dowody osobiste będą bezpieczne?

Jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, bo postęp techniczny zapewnia ochronę danych zapisanych na nośnikach - zapewnia minister cyfryzacji Anna Strężyńska.

Nowy system e-administracji powstanie przez połączenie portalu obywatel.gov.pl i platformy ePUAP. Wszystkie strony ministerstw znajdą się w jednym miejscu i będą przystępnie opisane. - Chcemy tworzyć od razu dowód wielopostaciowy, czyli wykorzystać to, że technologie umożliwiają nam umieszczenie naszej tożsamości na różnych nośnikach, tym nośnikiem może być zarówno specjalnie dedykowana karta z chipem wykonana z tworzywa, jak również telefon komórkowy - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji.

Zmiany od przyszłego roku

Twórcy projektu przewidują, że usługa będzie dostępna w przyszłym roku. - Bezpiecznie mówimy o 2017 roku, takie niestandardowe rozwiązania, bardzo zaawansowane wymagają czasu - mówi Strężyńska.

Świat administracyjny chce się dopasować do rosnącej liczby użytkowników smartfonów.
Jest już 19 mln smartfonów w Polsce, a przeciętny Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie. Tendencja jest wciąż rosnąca.

Źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie