Premier Beata Szydło. fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Beata Szydło. fot. PAP/Paweł Supernak

Szydło chce uporządkować sytuację z organizacjami pozarządowymi

Redakcja Redakcja NGO Obserwuj temat Obserwuj notkę 119

Premier Beata Szydło zapowiada powołanie Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które ma się zająć przygotowywaniem projektów współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Szydło o finansowaniu fundacji i NGO-sów

Rząd planuje uporządkować sytuację z fundacjami i organizacjami pozarządowymi finansowanymi ze środków publicznych. - Ta sytuacja musi zostać uporządkowana, dlatego, że w tej chwili naprawdę bardzo dużo pieniędzy jest przeznaczanych na funkcjonowanie różnego rodzaju organizacji społecznych czy NGO-sów. Rząd jest ciągle oskarżany o to, że nie budujemy społeczeństwa obywatelskiego, a przecież na ten cel przeznaczane są miliardy złotych. Tyle że często okazuje się, iż są to fundacje, które były podporządkowane politykom poprzedniego układu rządzącego - powiedziała premier Szydło.  

Dobre i złe organizacje pozarządowe

W Kancelarii Premiera powstał Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, który podlega ministrowi Adamowi Lipińskiemu. Przygotowany już został projekt ustawy, która ma powołać Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego - poinformowała premier Szydło. - Zajęłoby się ono przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery. Oczywiście chodzi o to, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Po to mają działać fundacje i stowarzyszenia, żeby ludzie mogli dobrowolnie się zrzeszać. Nie może być to sterowane ani kontrolowane przez rząd czy polityków. Jednak okazuje się, że my musimy dopiero dojść do takiego momentu, w którym politycy nie będą chcieli kontrolować organizacji społecznych. Pracujemy więc nad tym projektem - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Szydłowyjaśniła, że Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego miałoby gromadzić wszystkie pieniądze, które są w tej chwili w różnych resortach i wydawane na różne cele. Zapewniłoby to większą transparentność funkcjonowania organizacji pozarządowych i wydawania tych pieniędzy- powiedziała premier. 

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo