162 obserwujących
8928 notek
23606k odsłon
1301 odsłon

Kard. Dziwisz idzie na emeryturę. Abp Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Abp Marek Jędraszewski na zdj. z 2015 r. fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Abp Marek Jędraszewski na zdj. z 2015 r. fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Wykop Skomentuj45

Papież Franciszek mianował dotychczasowego metropolitę łódzkiego abp Marka Jędraszewskiego nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi na tym stanowisku kard. Stanisława Dziwisza, który złożył rezygnację.

Kim jest nowy metropolita krakowski?

Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1973 roku, a święcenie biskupie w czerwcu 1997 roku. Urodził się w Poznaniu, tam studiował i z tym miastem był związany przez wiele lat działalności duszpasterskiej. W lipcu 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim. Zawołaniem jego posługi biskupiej są słowa: "Scire Christum" ("Znać Chrystusa"). 

Nowy metropolita krakowski pełni w Episkopacie Polski wiele odpowiedzialnych funkcji. Jest zastępcą przewodniczącego KEP, członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, pracuje w Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży. Pełni też funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. 

Kontrowersyjny duchowny

Łódzki arcybiskup, znany z ostrego języka i kontrowersyjnych wypowiedzi, jest uważany za jednego z najbardziej wyrazistych duchownych w episkopacie Polski. W Łodzi znany jest m.in. z organizowania "Dialogów w katedrze”, gdzie odpowiada na pytania dotyczące Kościoła i wiary. Zerwał z tradycją Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, która od 2000 r. przechodziła ulicami miasta w Wielki Piątek i w której uczestniczyli wierni i duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Abp Jędraszewski uznał, że należy przywrócić jej katolicki charakter.

Hierarcha jest przeciwnikiem gender. Publicznie mówił, że według niego jest to ideologia skierowana przeciw rodzinie, dzieciom, w której człowiek kwestionuje swoją naturę. Szybko zareagował na informację dotyczącą oskarżenia proboszcza jednej z łódzkich parafii o kontakty seksualne z osobą niepełnoletnią, zawiesił go w obowiązkach, zwolnił go z funkcji rektora kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim.

Kard. Dziwisz złożył rezygnację

Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że zgodnie kodeksem prawa kanonicznego biskup diecezjalny, który ukończył 75 lat składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego stanowiska.

- Taką rezygnację złożyłem na wiosną 2014 roku. Wobec rozpoczętych wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży z woli Ojca Świętego podjąłem się dalszej posługi - powiedział kard. Dziwisz. Jak podkreślił ŚDM było wielkim wydarzeniem w historii Kościoła oraz Polski.

- Przyszedł czas na zmianę. Witamy w naszej archidiecezji nowego arcypasterza. Modlimy się o boże błogosławieństwo w nowej misji - powiedział dotychczasowy metropolita krakowski.

(źródło TVN24/x-news)

Kiedy zmiana metropolity krakowskiego?

Dziwisz zaostrzegł, że do czasu objęcia rządów przez nowego metropolitę nadal będzie administratorem apostolskim w archidiecezji. Jak mówił kard. Dziwisz, termin zmiany zostanie uzgodniony z nuncjuszem apostolskim oraz z jego następcą. Kardynał dziękował wszystkim współpracownikom, zwłaszcza księżom biskupom i pracownikom kurii.

Kard. Stanisław Dziwisz był metropolitą krakowskim od czerwca 2005 r., a wcześniej przez niemal 27 lat jako osobisty sekretarz Jana Pawła II był jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem. Kierowanie archidiecezją krakowska abp Dziwisz przejął od kard. Franciszka Macharskiego. Za motto swojej posługi w Krakowie przyjął słowa Jana Pawła II "Człowiek jest drogą kościoła". 

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

 

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo