Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
68 obserwujących 3552 notki 7978185 odsłon
Salon24 news, 14 maja 2017 r.

"Małe wybory do Bundestagu". Dotkliwa przegrana SPD Schulza

1232 17 0 A A A
Przedstawiciele CDU i SPD. fot.  	PAP/EPA/RONALD WITTEK
Przedstawiciele CDU i SPD. fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Partia Angeli Merkel CDU wygrała wybory do parlamentu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii, a SPD Martina Schulza  poniosła klęskę w landzie uważanym za jej bastion.

Wynik wyborów w najważniejszym kraju związkowym Niemiec jest dla Merkel i CDU doskonałą pozycją wyjściową do wyborów do Bundestagu.

Na chrześcijańskich demokratów głosowało 34,5 proc. wyborców; rządzącą od siedmiu lat w tym kraju związkowym socjaldemokratyczną SPD poparło 30,5 proc., czyli aż 8,6 p. proc. mniej niż pięć lat temu - podał pierwszy program telewizji publicznej ARD. Jeżeli wyniki sondażowe się potwierdzą, koalicja SPD-Zieloni z premier Hannelore Kraft utraci większość i będzie musiała oddać władzę. - To bardzo gorzki dzień dla SPD - powiedziała sekretarz generalna partii Katarina Barley.

Kolejny cios dla SPD

Przegrana SPD w landzie uważanym od pół wieku za jej bastion jest dotkliwym ciosem dla Martina Schulza - przywódcy SPD i głównego rywala Merkel w walce o fotel kanclerza Niemiec. Wybory w NRW były dla byłego szefa Parlamentu Europejskiego ostatnią szansą na wykazanie, że w wyborach do parlamentu federalnego jest w stanie walczyć z urzędującą kanclerz jak równy z równym. - To trudny dzień dla SPD i dla mnie osobiście, przecież pochodzę stąd. To dotkliwa porażka - przyznał socjaldemokrata. Schulz zapowiadał, że jeśli SPD wygra wybory w NRW, to on zostanie kanclerzem Niemiec.

Trzecia z rzędu - po Kraju Saary i Szlezwiku-Holsztynie - porażka Schulza od czasu, gdy na początku roku dostał nominację na kandydata i przejął kierownictwo partii, ogranicza do minimum jego szanse na sukces w wyborach do Bundestagu 24 września.

Małe wybory do Bundestagu

Nadrenia Północna-Westfalia, to land o największym potencjale gospodarczym i największej liczbie ludności spośród 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec. Z tego powodu wybory w tym landzie nazywane są "małymi wyborami do Bundestagu".

Do landtagu w stolicy NRW, Duesseldorfie, wejdą poza CDU i SPD także Zieloni (6 proc.), liberalna FDP (12 proc.) i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec AfD (7,5 proc.). Nie wiadomo, czy miejsca w regionalnym parlamencie zdobędzie Lewica - jej wynik oscyluje wokół 5-procentowego progu wyborczego.

Laschet zapowiedział, że podejmie rozmowy o utworzeniu rządu ze "wszystkimi demokratycznymi siłami". Z arytmetycznego punktu widzenia możliwe jest utworzenie rządu przez CDU z dwiema mniejszymi partiami - liberalną FDP i Zielonymi - bądź koalicja dwóch największych partii - CDU i SPD. Obecnie do stworzenia preferowanej przez CDU koalicji z FDP brak jest obu partiom kilku mandatów.

Z analizy ARD wynika, że najważniejszymi tematami dla wyborców były szkolnictwo, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz sytuacja międzynarodowa.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka