Prof. Zdzisław Krasnodębski. fot. Wikimedia/ Waldemar Borowski
Prof. Zdzisław Krasnodębski. fot. Wikimedia/ Waldemar Borowski

Europoseł PiS: Perspektywa kar za nieprzyjęcie uchodźców jest realna

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 60

Przyjęta przez PE rezolucja dotycząca relokacji uchodźców oznacza, że perspektywa kar finansowych nałożonych na nas jest dosyć realna – stwierdził prof. Zdzisław Krasnodębski.

Parlament Europejski wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców. Ponadto Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca.

Wojna polsko-unijna?

O tym, czy oznacza to polsko-unijną wojnę o relokację uchodźców, mówił na antenie Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. - Jest wyraźne napięcie, dlatego że odpowiedzialny komisarz za tę sprawę w PE zapowiadał, że kraje, które dotychczas nie realizują zobowiązań przyjętych w ramach tymczasowego mechanizmu relokacji obok Polski, również Węgry i Austria, być może zostaną poddane dyscyplinującej procedurze – poinformował europoseł PiS.

Zdaniem Krasnodębskiego przyjęta rezolucja PE oznacza, że "perspektywa kar finansowych nałożonych na nas jest dosyć realna", choć nie wiemy na razie, czy i jak konkretnie będzie ukarana Polska. Węgry i Słowacja zaskarżyły tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Kary za nieprzyjęcie uchodźców

Decyzja – "niezgodna zresztą z prawem europejskim, mianowicie z konwencją dublińską" - o utworzeniu takiego mechanizmu, została podjęta na radzie ds. wewnętrznych. - Zadecydowali o niej w zasadzie ministrowie spraw wewnętrznych, natomiast to nie jest decyzja RE, czyli szefów rządów, bo tam obowiązywała jednomyślność – powiedział Krasnodębski.

Europoseł PiS przypomniał, że na czerwcowym szczycie zapadnie decyzja o tym, żeby mechanizm tymczasowy dot. relokacji, przekształcić w stały – wtedy w chwili odmowy przyjęcia relokowanego uchodźcy kraj będzie płacił karę 250 tys. euro za jednego nieprzyjętego uchodźcę.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka