Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3411 notek 7662351 odsłon
Salon24 news, 19 maja 2017 r.

Europoseł PiS: Perspektywa kar za nieprzyjęcie uchodźców jest realna

1622 60 0 A A A
Prof. Zdzisław Krasnodębski. fot. Wikimedia/ Waldemar Borowski
Prof. Zdzisław Krasnodębski. fot. Wikimedia/ Waldemar Borowski

Przyjęta przez PE rezolucja dotycząca relokacji uchodźców oznacza, że perspektywa kar finansowych nałożonych na nas jest dosyć realna – stwierdził prof. Zdzisław Krasnodębski.

Parlament Europejski wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców. Ponadto Komisja Europejska zagroziła rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli kraje, które do tej pory nie relokowały ani jednego uchodźcy, nie zaczną tego robić do czerwca.

Wojna polsko-unijna?

O tym, czy oznacza to polsko-unijną wojnę o relokację uchodźców, mówił na antenie Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. - Jest wyraźne napięcie, dlatego że odpowiedzialny komisarz za tę sprawę w PE zapowiadał, że kraje, które dotychczas nie realizują zobowiązań przyjętych w ramach tymczasowego mechanizmu relokacji obok Polski, również Węgry i Austria, być może zostaną poddane dyscyplinującej procedurze – poinformował europoseł PiS.

Zdaniem Krasnodębskiego przyjęta rezolucja PE oznacza, że "perspektywa kar finansowych nałożonych na nas jest dosyć realna", choć nie wiemy na razie, czy i jak konkretnie będzie ukarana Polska. Węgry i Słowacja zaskarżyły tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Kary za nieprzyjęcie uchodźców

Decyzja – "niezgodna zresztą z prawem europejskim, mianowicie z konwencją dublińską" - o utworzeniu takiego mechanizmu, została podjęta na radzie ds. wewnętrznych. - Zadecydowali o niej w zasadzie ministrowie spraw wewnętrznych, natomiast to nie jest decyzja RE, czyli szefów rządów, bo tam obowiązywała jednomyślność – powiedział Krasnodębski.

Europoseł PiS przypomniał, że na czerwcowym szczycie zapadnie decyzja o tym, żeby mechanizm tymczasowy dot. relokacji, przekształcić w stały – wtedy w chwili odmowy przyjęcia relokowanego uchodźcy kraj będzie płacił karę 250 tys. euro za jednego nieprzyjętego uchodźcę.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka