Podstawą diety Dukana jest dieta wysokobiałkowa. Fot. Pixabay
Podstawą diety Dukana jest dieta wysokobiałkowa. Fot. Pixabay

Na czym polega dieta Dukana? Fazy i zasady diety wysokoproteinowej

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Dieta Dukana (proteinowa, białkowa) to odchudzający plan żywieniowy stworzony przez francuskiego lekarza Pierra Dukana. Polega ona na redukcji węglowodanów i tłuszczów na rzecz produktów wysokobiałkowych i warzyw.

Właściwe stosowanie diety proteinowej daje szybkie efekty przy jednoczesnym braku uczucia głodu. Skuteczność tego sposobu odchudzania jest wyższa przy jednoczesnej aktywności fizycznej. Ze względu na jadłospis złożony przede wszystkim z nabiału, chudych ryb oraz mięsa nie jest to odpowiednia dieta dla wegan i wegetarian. 

Dieta według grupy krwi - modny, żywieniowy mit

image
Podstawą diety Dukana jest mięso drobiowe.

Zasady diety Dukana

Główną zasadą diety Dukana jest zwiększenie spożycia produktów białkowych (proteinowych) i ograniczenie tłuszczów oraz węglowodanów. Proteiny to związki, których trawienie pożytkuje duże ilości energii, dlatego nie trzeba restrykcyjnie przestrzegać pór posiłków, liczyć kalorii, a chudnie się – jedząc. Szybko zauważalne efekty zwiększają motywację do tego, by nie przerywać planu żywienia. Bardzo ważne jest również picie dziennie około 1,5 litra wody. Bez niej dieta Dukana jest mniej skuteczna oraz niekorzystna dla zdrowia. Ważne jest, by jeść to, co zakłada dana faza diety. 

Jak oczyścić organizm i wspomóc odchudzanie

image
Trzeba pić dużo  wody.

Fazy diety Dukana

Dr Dukan opracował 4 fazy, które porządkują plan żywieniowy oraz regulują przebieg procesu chudnięcia. Są to:

  • faza uderzeniowa (faza ataku) - trwa od 3 do 10 dni, w zależności od tego jak duża jest nadwaga, to najtrudniejsza faza ponieważ można w niej jeść jedynie produkty proteinowe, tutaj również dochodzi do najszybszego spadku masy ciała
  • faza naprzemienna, w której białko można łączyć z warzywami
  • faza utrwalania efektów - powinna trwać 10 dni na każdy utracony od rozpoczęcia diety kilogram (np. w przypadku schudnięcia 4 kilogramów faza ta trwa 40 dni), w tej fazie można jeść to, co było dozwolone w poprzednich z jednoczesnym stopniowym włączaniem owoców, produktów zbożowych i wybranych produktów skrobiowych; w fazie utrwalania efektów dopuszczalne są tzw. uczty (maksymalnie 2 razy w tygodniu – bez przejadania się), w czasie których można jeść to, na co ma się ochotę
  • faza stabilizacji - powinna trwać do końca życia, polega ona na wybraniu jednego dnia w tygodniu na jedzenie wyłącznie protein, takie postępowanie sprzyja podtrzymaniu efektów diety Dukana

W każdej z faz zalecana jest aktywność fizyczna. Rekomendowanym przez autora diety ćwiczeniem jest szybki marsz trwający minimum 20 minut, wykonywany o najmniej 3-4 razy w tygodniu. 

Jakie korzyści ze zmiany diety dla serca?

image
Oprócz diety zaleca się szybki marsz

Kto może stosować dietę Dukana?

Ten wysokoproteinowy i eliminacyjny sposób żywienia jest przeznaczony dla osób zdrowych, które zmagają się z nadwagą. Nie jest wskazany dla dzieci, kobiet w ciąży, karmiących oraz osób cierpiących z powodu chorób przewlekłych, zwłaszcza dotyczących wątroby, układu krążenia oraz układu moczowego.

Jak dietą obniżyć cholesterol?

image
Ten rodzaj diety z dużą ilością  protein nie jest zdrowy dla wszystkich.

Wady diety Dukana

Sposób żywienia w tej diecie jest monotonny i może być uciążliwy na dłuższą metę. Najczęściej pojawiającymi się w trakcie stosowania diety Dukana dolegliwościami są zaparcia związane z przyjmowaniem małych ilości błonnika pokarmowego. W pierwszych dwóch fazach mogą również wystąpić niedobory witamin i minerałów, dlatego warto rozważyć ich suplementację (po konsultacji z lekarzem). Ponadto produkty, które należy jeść, są stosunkowo drogie, dlatego może to być kosztowny sposób na redukcję wagi. 

Zobacz też: Diety modne w 2017 roku


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości