Budynek mieszkalny w Białej Podlaskiej. Fot. bialapodlaska.pl
Budynek mieszkalny w Białej Podlaskiej. Fot. bialapodlaska.pl

Mieszkanie plus w Białej Podlaskiej z miejscami parkingowymi. W kolejce inne miasta

Redakcja Redakcja Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

W sobotę nabywcy tanich mieszkań w ramach rządowego programu otrzymają klucze do domów w Białej Podlaskiej. Wybudowano tam 186 lokali z miejscami postojowymi. Kilkanaście tysięcy mieszkań powstanie w przyszłym roku w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Przemyślu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu na mocy umowy BGK Nieruchomości z PKP.

Już jutro ok. godziny 11 pierwsi lokatorzy inwestycji "Mieszkanie Plus" otrzymają w Białej Podlaskiej klucze. To symboliczny gest, później zaplanowano dla rodzin wiele atrakcji - występy artystyczne młodzieży z Bialskiego Centrum Kultury, rozmowy integracyjne mieszkańców. Impreza odbędzie się przy ul. Jana II Kazimierza.

Mieszkanie Plus - zasady, wnioski, terminy

- Nowi mieszkańcy domów wybudowanych w ramach programu Mieszkanie plus będą mogli poznać się wzajemnie, poznają także okolicznych mieszkańców. Na festyn zapraszamy wszystkich - powiedziała prezes zarządu Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej Bernadeta Puczka. - Przygotowane są już miejsca postojowe dla samochodów, zagospodarowane zostały trawniki, pojawiły się także rabaty kwiatowe - wyliczała.

Jeśli budowa nieruchomości w ramach programu Mieszkanie plus przyhamowała z biegiem miesięcy, to nie w przypadku Białej Podlaskiej. Tu wszystko odbyło się zgodnie z harmonogramem, a prace budowlane zakończono błyskawicznie. W Białej Podlaskiej rozpoczęto najszybciej inwestycję w skali ogólnopolskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i ówczesny minister Mateusz Morawiecki symbolicznie wbijali łopaty w ziemię pod koniec 2016 roku. Szef rządu będzie wręczał w sobotę klucze nowym mieszkańcom Białej Podlaskiej. Tak organizatorzy zapowiadają rodzinny festyn w mieście:

image


Władze Białej Podlaskiej nie spodziewały się aż takiego "szturmu" na tańsze mieszkania. Do programu Mieszkanie plus zgłosiło się bowiem ponad 1400 rodzin. Na etapie weryfikacji wyłoniono 186 z nich, dlatego już samorząd planuje budowę kolejnych domów. Nowi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do lokali na przełomie maja i czerwca. Ci, którym nie udało się otrzymać lokali, zostali umieszczeni na rezerwowej liście.

Kooperatywa mieszkaniowa - nowy sposób na własne i tańsze mieszkanie

Być może szczęście lokatorów w Białej Podlaskiej spotka też uczestników programu Mieszkanie plus w innych miastach. BKN Nieruchomości podpisało w środę umowę z PKP SA na 12 atrakcyjnych lokalizacji o łącznej powierzchni ponad 130 ha. Tam zostanie wybudowanych kilkanaście tysięcy mieszkań.

Zobacz też: Zmiana w programie Mieszkanie Plus. Państwo nie ustali z góry czynszów

Mowa o ośmiu miastach: Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Przemyśl, Szczecin, Warszawa i Wrocław. - Najszybciej mogą powstać mieszkania tam, gdzie są plany zagospodarowania przestrzennego, czyli m.in. we Wrocławiu przy ulicy Hermanowskiej - zapowiedział członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

image

- Wśród objętych umowami lokalizacji znajdują się nieruchomości, na których powstać mogą nowe, kompleksowo zaprojektowane osiedla – m.in. Odolany w Warszawie, poznańskie Wolne Tory czy okolice Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Mieszkania, jakie powstaną na tych gruntach, będą częścią rządowego programu Mieszkanie plus - zakomunikowało BGK Nieruchomości.

Umowa zakłada, że PKP wniesie wkład gruntowy, natomiast BGK Nieruchomości finansowanie inwestycji. Współpraca ze spółką kolejową ma przybliżyć realizację budowy 100 tys. mieszkań w 2019 roku. Pod koniec kwietnia wręczono klucze do pierwszej setki mieszkań w Jarocinie.

Pierwsza setka mieszkań z programu Mieszkanie plus w Jarocinie oddana do użytku

Źródło: bialapodlaska.pl, PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka