Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
105 obserwujących 5633 notki 13403542 odsłony
Salon24 news, 2 grudnia 2018 r.

Politycy na urodzinach Radia Maryja. Protest w Toruniu. O. Rydzyk ma pretensje o "Kler"

4989 273 0 A A A
O. Tadeusz Rydzyk przemawia na 27. urodzinach Radia Maryja, fot. PAP/Tytus Żmijewski
O. Tadeusz Rydzyk przemawia na 27. urodzinach Radia Maryja, fot. PAP/Tytus Żmijewski

W sobotę w Arenie Toruń uroczyście świętowano 27. rocznicę powstania Radia Maryja. O. Tadeusz Rydzyk ma pretensje do PISF, że dał pieniądze film "Kler", a nie dofinansował toruńskiej produkcji o bracie Albercie. Pod pomnikiem Kopernika protestowano w obronie świeckości państwa.

Mszy rocznicowej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Koncelebrowało ją kilkunastu biskupów. W Arenie Toruń, gdzie była sprawowana, i w namiotach przed znajdowało się ok. 10 tys. osób - słuchaczy radia. W uroczystościach rocznicowych wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister-członek Rady Ministrów Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz - prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Radio Maryja świętuje 26. rocznicę powstania. Rządzący politycy zapowiedzieli obecność

image
Przedstawiciele rządu na urodzinach Radia Maryja, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Eucharystię poprzedziły wspólne modlitwy uczestników oraz Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.

Premier w swoim wystąpieniu wspomniał niedocenioną rolę kobiet: - Powinniśmy z większą czcią i miłością pamiętać o naszych matkach, żonach, babciach, siostrach, córkach z tamtych lat, które poprzez swoją cichą, wielką pracę przechowywały wiarę, religię, język, kulturę - przechowywały Polskę - powiedział Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda w Toruniu na 25-leciu Radia Maryja

Abp Dzięga w swoim kazaniu nawiązał do aborcji. Metropolita przestrzegł, że naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości. - Słyszycie to politycy polscy? Państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci jest państwem bez przyszłości. Gdy serce woła - to zawsze woła - o dziś, o już. Kochani politycy polscy nie patrzcie na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa. Miejcie serce - apelował. Dodał, że zabijanie polskich serc, to zabijanie Polski.

Podczas swojego przemówienia o. Tadeusz Rydzyk nawiązał do filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler".  - Kto z was był, ręka do góry, na filmie "Kler"? Przyznajcie się, jak żeście dołożyli pieniądze do tamtej kasy, żeby dalej szkodzili. Katolicy trzymają z katolikami, Polacy trzymają z Polakami, i to będzie normalne - powiedział.

Kiedy nikt się nie zgłosił, szef katolickiej rozgłośni powiedział: - Katolicy trzymają z katolikami, Polacy trzymają z Polakami, i to będzie normalne. I macie tu księży, pokażcie, to który z nas jest taki, jak na tym filmie "Kler" - mówił Rydzyk. Redemptorysta podkreślił, że "filmu nie oglądał, tylko czytał o nim w internecie".

TVP produkuje film „Klecha”. To odpowiedź na "Kler" Smarzowskiego?

Rydzyk ma pretensje do PISF, że nie otrzymał dofinansowania film "Nędzarz i madame", którego twórcami są absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Film traktuje o życiu św. Alberta Chmielowskiego, opiekunie ubogich. - Ten nędzarz to Brat Albert, madame to Modrzejewska, w tym słowie "madame" ukryty jest "Adam" - wyjaśniał.

- Gomułce mówili, że potrzebujemy Lwów i Kijów. Gomułka odpowiadał: lwów to macie pod dostatkiem w zoo, a kijów to dostaniecie. To mniej więcej tak samo dali nam teraz, ale na film "Kler" dali. Zobaczcie, ile jeszcze trzeba zmienić w Polsce - komentował redemptorysta.

image
Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk, fot. PAP/Tytus Żmijewski

- Jak uderzają w nas, to pobłogosławić i powiedzieć - panie Jezu, ty się tym zajmij. Piorun nie uderza w byle co. Alleluja i do przodu - powiedział na zakończenie obchodów założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk.

O. Rydzyk żali się na PiS. "Daje pieniądze przesiąkniętym lewactwem uniwersytetom"

W czasie, gdy odbywały się uroczystości 27. rocznicy powstania Radia Maryja, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika odbył się protest przeciwko "zależności władzy od ojca Tadeusza Rydzyka". Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, które domagały się oderwania państwa od Kościoła. Organizatorem protestu było stowarzyszenie Polska Laicka.

Zgromadzeni krzyczeli m.in. "Rydzykowa narracja to nie demokracja", "Wszystkich nas nie spalicie" czy "Precz z Rydzykiem, obłudnikiem".

źródło: PAP, onet.pl, gazeta.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Społeczeństwo