Mirosław Baka jako ks. Roman Kotlarz, fot. TVP
Mirosław Baka jako ks. Roman Kotlarz, fot. TVP

TVP produkuje film „Klecha”. To odpowiedź na "Kler" Smarzowskiego?

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 115

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Klecha” poświęconego działalności ks. Romana Kotlarza. Tytuł filmu jest nawiązaniem do kryptonimu akt operacyjnych przeciwko księżom, które są dostępne w archiwach IPN. W rolach głównych zobaczymy Mirosława Bakę, Piotra Fronczewskiego, Artura Żmijewskiego i Danutę Stenkę.

Film wejdzie na ekrany kin 1 marca 2019 r.. Opowiada o niezwykle brutalnych działaniach powstałej w 1973 roku tzw. Grupy D, czyli specjalnego oddziału IV departamentu MSW zajmującego się walką z Kościołem.


Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo” (w tej roli Piotr Fronczewski). Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana (Mirosław Baka), proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych - czytamy w opisie produkcji.

- Realizujemy ten film w przekonaniu, że opowiada historię, którą opowiedzieć warto - po to, żeby młody człowiek, który nie zna (...) wydarzeń czerwca 1976 roku i w ogóle lat 70. w Polsce, mógł dowiedzieć się czegoś na ten temat. Film opowiada o tym w sposób atrakcyjny wizualnie, powołując się na fakty historyczne – powiedział producent filmu Andrzej Stachecki, cytowany przez biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. W dniu protestu robotniczego w Radomiu, 25 czerwca 1976 roku, błogosławił protestujących. Był potem inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a także nachodzony i dotkliwie bity przez tak zwanych „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Jego pogrzeb, który odbył się 20 sierpnia 1976, przerodził się w manifestację patriotyczną. Został pochowany w rodzinnych Koniemłotach. 

- To jest dla mnie postać niezwykła - ksiądz, którzy wyprzedził epokę Solidarności. On był sam; nie było żadnych struktur, a on potrafił przeciwstawić się ówczesnej władzy. Potrafił mobilizować swoich parafian, uczyć ich tych epizodów z historii Polski, które wówczas były zabronione do nauki w szkołach. To był wielki kapłan, a z drugiej strony taki prawdziwy proboszcz, który opiekuje się swoimi owieczkami; bity systematycznie przez esbeków, najeżdżających jego plebanię - mówił reżyser.

image
Na planie filmu "Klecha", fot. jasnagora.com

Scenariusz filmu oparty jest na prawdziwej historii księdza Romana Kotlarza. Napisali go: radomski literat i regionalista Wojciech Pestka, Janusz Petelski i Jacek Gwizdała, który jest również reżyserem projektu. Koproducentem filmu jest Kuria Diecezji Radomskiej. Dotację na film przekazał także Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz miasto Radom. Jacek Gwizdała, realizował już filmy dokumentalne, w tym obraz "Kamień", opowiadający o Czerwcu 1976 roku, był też producentem lub kierownikiem produkcji wielu filmów oraz pomysłodawcą znanego serialu "Kawaleria powietrzna".

Zdjęcia do filmu trwały od 2017 roku. Poszczególne sceny kręcono w Radomiu, Odrzywole nad rzeką Drzewiczką oraz w Częstochowie.

Jeszcze przed premierą film "Klecha" okrzyknięto odpowiedzią na "Kler". Produkcję Wojciecha Smarzowskiego obejrzało go już około 4,5 miliona osób.

Smarzowski ostro promuje „Kler”? Chce wypowiedzenia konkordatu i szkół bez religii

źródło: wirtualnemedia.pl, onet.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura