156 obserwujących
8402 notki
22088k odsłon
2279 odsłon

Prezydent Duda pomoże Lechowi Wałęsie ws. wyjazdu na pogrzeb George'a H. W. Busha

Prezydent USA George H.W. Bush i prezydent RP Lech Wałęsa w Warszawie. Fot. PAP/Janusz Mazur
Prezydent USA George H.W. Bush i prezydent RP Lech Wałęsa w Warszawie. Fot. PAP/Janusz Mazur
Wykop Skomentuj182

Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby b. prezydenta Lecha Wałęsy o pomoc w organizacji wyjazdu na pogrzeb b. prezydenta USA George’a H.W. Busha - poinformował prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. 

„Wydarzenia” Polsatu poinformowały w poniedziałek, że Lech Wałęsa dostał zaproszenie na uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a H.W. Busha. Jak podano, Wałęsa poprosił Kancelarię Prezydenta i MSZ o pomoc w zorganizowaniu podróży. 

Polecamy: Zmarł były prezydent USA George H. W. Bush

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski potwierdził, że Andrzej Duda pozytywnie odniósł się do prośby b. prezydenta. Lot z Warszawy do Waszyngtonu rozpocznie się we wtorek późnym wieczorem.

„Biuro Lecha Wałęsy zwróciło się z prośbą do Pałacu Prezydenckiego o pomoc w organizacji wyjazdu na pogrzeb ś.p. Prezydenta USA George’a H.W. Busha. O 15.00 Prezydent RP Andrzej Duda przychylił się do tej prośby i przed 20.00 uzgodniono szczegóły lotu” - napisał na Twitterze prezydencki rzecznik. 

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł w piątek wieczorem w wieku 94 lat.

George H. W. Bush zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

Zobacz: Lech Wałęsa w wywiadzie dla "Die Welt": Wstydzę się Andrzeja Dudy

W poniedziałek trumna z ciałem George'a H.W. Busha zostanie wystawiona na widok publiczny w rotundzie pod kopułą Kapitolu od godz. 19.30 czasu miejscowego w poniedziałek (01:30 w nocy we wtorek w Polsce) do godz. 8.45 czasu miejscowego (godz. 14.30 w Polsce) we wtorek. Jest to zaszczyt zarezerwowany tylko dla najwybitniejszych obywateli USA; dotychczas dostąpiło go niewiele ponad 30 osób.

image
Warta honorowa przed trumną prezydenta George’a H.W. Busha w Rotundzie na Kapitolu w Waszyngtonie. Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

W uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie zapowiedział udział także prezydent Andrzej Duda.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj182
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka