149 obserwujących
7748 notek
20408k odsłon
4099 odsłon

Lech Wałęsa jedzie na pogrzeb George'a H. W. Busha w koszulce z napisem "Konstytucja"

Lech Wałęsa przed wylotem do USA, fot. Facebook/profil Lecha Wałęsy
Lech Wałęsa przed wylotem do USA, fot. Facebook/profil Lecha Wałęsy
Wykop Skomentuj210

Lech Wałęsa poleci do USA razem z prezydentem Andrzejem Dudą na pogrzeb George'a H. W. Busha. Były prezydent ostatnio wszędzie pojawia się w koszulce z napisem "Konstytucja".

W rozmowie z Polsat News Wałęsa powiedział, że w tym stroju chce być pochowany. - Powiedziałem, że nawet do trumny, gdy nie dojdziemy do wolności, do trójpodziału władzy, proszę mnie do trumny włożyć w tej koszulce – stwierdził były prezydent.


Pytany o lot z Andrzejem Dudą odpowiedział, że na pewno powiedzą sobie "dzień dobry", ale nie sądzi, by znaleźli wspólny język ze względu na różnice polityczne między nimi. "Potem to się jakoś rozkręcimy" - dodał.

- Uważam, że jest to rzecz całkowicie naturalna i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego - tak prezydent Andrzej Duda skomentował planowany wspólny z Lechem Wałęsą lot do USA na pogrzeb b. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W. Busha.

- Pan prezydent Wałęsa, jego biuro, zwróciło się do nas, z prośbą do mnie, czy pan prezydent może lecieć razem ze mną samolotem na pogrzeb - i oczywiście się zgodziłem, bo był prezydentem Polski w czasie, w którym pan prezydent George H.W. Bush był prezydentem Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Duda.

imageAndrzej Duda w drodze na spotkanie w ramach Szczytu Klimatycznego ONZ COP24, fot. PAP/Andrzej Grygiel

Przeczytaj: Prezydent Duda pomoże Lechowi Wałęsie ws. wyjazdu na pogrzeb George'a H. W. Busha

"To smutne, że zupełnie normalne zachowanie Andrzeja Dudy urasta do rangi wielkiego wydarzenia" - komentuje gest Dudy Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". "To bardzo smutna wiadomość, choć powinniśmy się cieszyć, że mimo tak głębokiego podziału politycznego, ktoś zachował się tak, jak powinien" - dodaje. Zdaniem publicysty są takie sytuacje, w których spory polityczne powinny zejść na dalszy plan, czego krytycy prezydenta po jednej i po drugiej stronie zdają się nie dostrzegać.

Z "prawej strony" piszą, że "przecież to „Bolek”, że to człowiek, który nie cierpi dziś rządzących, obraża prezesa Kaczyńskiego, wzywa do wyrzucenia Polski z UE, a Duda decyduje mu się pomóc?", a opozycja "doszukuje się niskich pobudek u prezydenta, że wykalkulował, że skandal, jaki by wybuchł po tym, gdyby obecne polskie władze uniemożliwiły zdobywcy pokojowego Nobla udziału w pogrzebie prezydenta Busha, byłby znacznie większym kłopotem, niż konsternacja prawicy".

Szułdrzyński pisze, że mimo różnych ocen jego postawy, Wałęsa jest postacią historyczną i prezydentowi Dudzie należą się wyrazy uznania, za to, że zachował się przyzwoicie.

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł 30 listopada wieczorem w wieku 94 lat. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

Zobacz: Zmarł były prezydent USA George H. W. Bush

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

image
Wierny pies Sully czuwa przy trumnie George'a Busha seniora, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Na pogrzebie George'a H. W. Busha (oprócz rodziny) będą też byli prezydenci USA: Barack Obama, Bill Clinton i Jimmy Carter z małżonkami. Nie zabraknie obecnej pary prezydenckiej Donalda i Melanii Trump.

CNN wymienia światowych liderów obecnych na uroczystości: po królu Abdullahu II i królowej Ranii z Jordanii, pojawia się gubernator generalny Australii Peter Cosgrove z małżonką, a zaraz po nim polski prezydent Andrzej Duda i były prezydent Lech Wałęsa. Kolejna na liście jest kanclerz Niemiec Angela Merkel, a za nią książę Walii Karol.

Europę reprezentować będą także były premier Wielkiej Brytanii John Major, były prezydent Portugalii Anibal Vaco Silva oraz były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

O wspólnym locie Dudy i Wałęsy piszą też zagraniczne agencje. Agencja AP również podkreśla fakt, że mimo tego, że Lech Wałęsa wielokrotnie krytykował rząd i prezydenta Dudę, to ten zgodził się na wspólny lot samolotem do USA.

źródło: PAP, rp.pl, cnn.com, apnews.com

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj210
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka