120 obserwujących
6269 notek
15711k odsłon
1682 odsłony

Wyborcy PiS i PO zgodnie chcą zmian w programie 500 Plus. Nowy sondaż

Sondaż: Polacy za zmianami w programie 500 plus. Fot. Flickr
Sondaż: Polacy za zmianami w programie 500 plus. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj82

Większość Polaków oczekuje zmian w programie 500 plus - wynika z sondażu serwisu ciekaweliczby.pl, zrealizowanego na panelu Ariadna. Chodzi m.in. o przyznanie świadczeń dla wszystkich samotnych rodziców i odebranie zasiłku najbogatszym.

Do najważniejszych postulatów, za którymi opowiedziała się większość respondentów w sondażu, należy wypłata 500 plus wszystkim samotnym rodzicom (73 proc.) oraz 500 plus na każde dziecko pod warunkiem, że minimum jeden rodzic pracuje (70%). Aż 66 proc. respondentów opowiedziało się za odebraniem programu osobom najbogatszym.

Rośnie płaca minimalna. Co z kryterium dochodowym na 500 plus?

Ponad połowa badanych (52 proc.) uważa, że 500 plus należy się na każde dziecko, ale pod warunkiem poddania ich obowiązkowym szczepieniom. 51 proc. odpowiadających w sondażu stwierdziło potrzebę zamiany 500 plus na bony na posiłki w szkołach i materiały edukacyjne. Mniejsze poparcie uzyskała odpowiedź, iż należy odebrać świadczenia, gdy oboje rodziców nie pracuje - "za" było 48 proc. ankietowanych.

Najwięcej zwolenników odebrania 500 plus najbogatszym rodzinom jest wśród wyborców PO - wynika z badania panelu Ariadna. Mowa o 81 proc. Wśród opowiadających się za PiS, ten odsetek jest niższy i wynosi 53 proc. Większość sympatyków obu największych partii jest za przyznaniem 500 plus dla wszystkich samotnych rodziców: 79 proc. dotyczy wyborców PiS, a 78 proc. PO.

Czy rząd powinien zmienić politykę socjalną w sytuacji, w której wielu bezrobotnych unika pracy, a korzysta z zasiłków? Na to pytanie również odpowiedzieli respondenci. Tylko 21 proc. ankietowanych uważa, że państwo nie powinno nic z tym problemem zrobić. Połowa z nich liczy ograniczenie świadczeń, a 29 proc. żąda odebrania zasiłków i świadczeń, tak, by korzystający z nich wrócili do pracy. Jak wskazuje badanie, zgodni w temacie bezrobotnych są wyborcy PiS i PO.

- Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu 500 plus, który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy - stwierdziła Alicja Defratyka, autorka projektu CiekaweLiczby.pl.

Sondaż na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, został przeprowadzony dla serwisu ciekaweliczby.pl. Próba ogólnopolska wyniosła 1057 dorosłych osób. Badanie zrealizowano w dniach 30 listopada - 3 grudnia 2018 metodą CAWI, czyli ankiet w formie elektronicznej.

Źródło: ciekaweliczby.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Wykop Skomentuj82
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo