113 obserwujących
6129 notek
15216k odsłon
947 odsłon

Będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu przed Nowym Rokiem. Powodem ceny energii

28 grudnia będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, fot. sejm.gov.pl
28 grudnia będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, fot. sejm.gov.pl
Wykop Skomentuj105

28 grudnia o godz. 11.00 odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że będzie ono dotyczyło cen energii. Posłowie nie zajmą się sprawą bonifikaty za użytkowanie wieczyste.


Ponadprogramowe posiedzenie Sejmu

- Na prośbę i na wniosek rządu Prezydium Sejmu przed chwilą zdecydowało zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu - które wcześniej nie było zapowiadane - na 28 grudnia na godz.11.00 - poinformował Terlecki.  Podkreślił, że będzie to niedługie posiedzenie. - Będzie jeden tylko punkt tych obrad. Chodzi o to, żeby obywatele mieli pewność, że nie nastąpią ani w tym roku, ani w następnym podwyżki cen energii - mówił Terlecki.

O rozszerzenie obrad tego posiedzenia o punkt dotyczący 98 proc bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność i projektu PO-KO dotyczącego energii apelowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, ale Terlecki powiedział, że nie przewiduje rozszerzenia porządku tych obrad.

"Znalezienie najlepszych rozwiązań dotyczących cen energii to bardzo ważne zadanie. Bezpieczeństwo budżetów domowych Polaków jest niezmiennie jednym z priorytetów prac Parlamentu. Dlatego będziemy pracować jeszcze przed nowym rokiem. Dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się 28.12" - poinformował z kolei na Twitterze marszałek Marek Kuchciński.


Podwyżki cen energii - nowy pomysł rządu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podwyżek cen energii nie będzie. Jak twierdzi, istnieją takie mechanizmy, które pozwolą utrzymać ceny energii na dotychczasowym poziomie, a założenia te są związane z funkcjonowaniem budżetu. - Muszą one również być przyjęte w formie ustawy. I będą przyjęte w formie ustawy. Poprosiliśmy pana marszałka o zwołanie posiedzenia Sejmu w tym celu, żeby przyjęte zostały odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku - powiedział szef rządu.

Zobacz: Nie będzie podwyżek za prąd? Taryfy spółek energetycznych do poprawki

- Głównymi mechanizmami, które tu chciałem przywołać jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł (za megawatogodzinę MWh) i to jest mniej o około 2 miliardy złotych w kosztach różnych podmiotów - powiedział premier. Dodał, że "od tego trzeba liczyć również VAT, około 0,5 mld złotych".

Drugie zasadnicze źródło to jest opłata przejściowa zredukowana o 95 proc. dla wszystkich podmiotów, dla gospodarstw domowych, dla przedsiębiorstw" - zaznaczył. - Z tego źródła będzie pozyskane ok. 1 miliard do półtora miliarda - dodał. W sumie, jak zaznaczył, będzie to dawać "około 4 miliardy". Rząd chce też wykorzystać wpływy ze sprzedaży 55 mln uprawnień do emisji CO2, co może dać 4-4,5 mld zł.Premier zapowiedział też lepsze gospodarowanie kosztami w spółkach energetycznych, oszczędności na wydatkach na marketing i operacyjnych, "po prostu oszczędne gospodarowanie zasobami". W jego ocenie da to oszczędności kilkuset milionów złotych.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski podkreślił podczas konferencji, że dostawcy energii będą mogli korzystać z ok. 8 mld zł, co zapewni im środki na dotychczasowym poziomie i pozwoli na uruchomienie systemu inwestycyjnego. Zapowiedział też plan powstanie funduszu, który będzie służył zielonym inwestycjom i rekompensatom podwyżek cen energii.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 
Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka