116 obserwujących
6162 notki
15330k odsłon
2835 odsłon

Prezydent Andrzej Duda o sędziach w Polsce: To zepsute środowisko

Prezydent Andrzej Duda. fot. Flickr
Prezydent Andrzej Duda. fot. Flickr
Wykop Skomentuj319

Prezydent Andrzej Duda w TVP Info w ocenił działania sędziów w Polsce. Wypowiedział się także o możliwej kandydaturze Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2020 r. oraz slowach Lecha Wałęsy ws. Rosji.

Prezydent był pytany przez dziennikarkę Ewę Bugałę o reformę wymiaru sprawiedliwości.Zaapelował do nich, by pamiętali, że "swoim zachowaniem budują opinię wymiaru sprawiedliwości" i że "decydują o życiu i śmierci ludzi".

Prezydent: wierzę, że reformę wymiaru sprawiedliwości uda się zrealizować

Duda przyznał, że środowisko sędziowskie "jest zepsute" i ma złą opinię wśród Polakow. Stwierdził, że sędziowie "nie mogą zachowywać się demonstracyjnie" i nie powinni obnosić się ze swoimi poglądami politycznymi.

Podkreślił, że reforma sądownictwa była konieczna, choć "opór materii jest ogromny". - Te środowiska mają swoje wpływy w różnych miejsach, mają swoich rzeczników w Europie, środowiska lewicowe, i są problemy. Ale my spokojnie robimy swoje - mówił Duda.

- Te zmiany doprowadzą nas do tego, że Polacy zaczną uważać, iż Polska jest krajem sprawiedliwym. To fundament państwa - przekonywał prezydent. Jednocześnie dodał, że nie udało się do końca zreformować wymiaru sprawiedliwości - tak, jak by chciał tego obóz Zjednoczonej Prawicy.

Pytany o postanowienie TSUE, głowa państwa pzyznała: - [Nowelizacja ustawy o SN] to nie było ustępstwo wobec Komisji Europejskiej, to było wykonanie wskazań Trybunału Sprawiedliwości UE i w tym zakresie te zmiany, które zostały wprowadzone, były zaproponowane przez Sejm (…). Uznałem, że to idzie w kierunku, w jakim idzie TSUE i stąd moja decyzja. Jesteśmy członkami UE i tez byłem zwolennikiem, by postanowienie TSUE uznać.

image
Prezydent Andrzej Duda. fot. Flickr

Duda o Tusku: Być może wystartuje

Duda został zapytany także o ewentualny start Donalda Tuska w wyborach prezydenckich w 2020 r. - Oceniam ją [kandydaturę Tuska] tak samo, jak każdą inną kandydaturę. Być może Donald Tusk wystartuje w wyborach. Na pewno będzie wielu kandydatów i nie jest to nic nadzwyczajnego - stwierdziła głowa państwa.

Mówiąc o aktywności szefa Rady Europejskiej, prezydent powiedział: - Oczekuję od człowieka, który jest Polakiem, żeby na polski interes spojrzał szczególnie.

image
Prezydent Andrzej Duda. fot. Flickr

Duda o słowach Wałęsy

Duda był także pytany o kontrowersyjne słowa Lecha Wałęsy o Rosji. Legendarny przywódca "Solidarności", jak stwierdził w wywiadzie dla rosyjskich mediów, nadal gotów jest ocieplać stosunki z prezydentem Putinem, którego uważa za "mądrego człowieka". Rosyjskie media podkreślały przy tym, że Wałęsa żałuje, iż zbliżenie pomiędzy Polską i USA odbywa się kosztem relacji z Rosją.

- Prezydent Putin stoi na czele światowego mocarstwa, które siłą zmienia granice w Europie, które siłą napada na inne kraje, Gruzję, Ukrainę. Łamie prawo międyznarodowe (...). Jest mi przykro, że Lech Wałęsa takie poglądy prezentuje, bo z nimi nie można się pogodzić - ocenił Duda.
Dodał, że sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane.

źrodło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj319
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka