PKN Orlen pokazał wyniki finansowe. fot. PKN ORLEN
PKN Orlen pokazał wyniki finansowe. fot. PKN ORLEN

Wyniki Orlenu w IV kwartale 2018 r. Rekordy w sprzedaży, ważne projekty i inwestycje

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

Rekordowy przerób ropy, rekordowa sprzedaż i rekordowy wynik detalu - tak PKN Orlen podsumowuje swoje osiągnięcia w 2018 roku. Spółka ma też ambitne plany na 2019 rok. Na inwestycje i rozwój chce wyda nawet kilka miliardów złotych.

PKN Orlen w 2018 r. postawił na innowacje i rozwój. Koncern otworzył w ubiegłym roku 69 nowych punktów gastronomicznych. Łącznie funkcjonowało 2016 punktów. Na koniec 2018 roku koncern posiadał 2803 stacji, co oznacza wzrost liczby obiektów o 20 (r/r). W czwartym kwartale spółka uruchamiała ładowarkę na stacji w Siewierzu. Tym samym rozpoczęto etap montażu stacji ładowania w ramach projektu inwestycyjnego, który do końca 2019 roku przewiduje powstanie 50 punktów.

Zobacz też: Tańsze paliwo za akcje. Nowy program lojalnościowy PKN Orlen

image
PKN Orlen otworzył w ubiegłym roku 69 nowych punktów gastronomicznych.

Wyniki PKN Orlen

Jak podał PKN Orlen, w czwartym kwartale 2018 r. grupa osiągnęła zysk na poziomie 809 mln zł przy ponad 1,63 mld zł w tym samym okresie roku poprzedniego. - W 2018 roku koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową m.in., dywersyfikując źródła finansowania. Na koniec 2017 r. zadłużenie netto wynosiło 5,6 mld zł, natomiast dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 15,7 proc. – zaznaczyła spółka.

Z opublikowanych przez nią danych wynika, iż w ciągu 12 miesięcy 2018 r. grupa kapitałowa PKN Orlen uzyskała przychody w wysokości 109,7 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r., gdy wynik ten wyniósł ponad 95,36 mld zł. W czwartym kwartale 2018 r. przychody grupy osiągnęły poziom 29,42 mld zł, gdy w czwartym kwartale 2017 r. było to 24,73 mld zł.

Odnosząc się do wzrostu przychodów grupy PKN Orlen w 2018 r. o 15 proc., spółka zwróciła uwagę na odnotowany w tym czasie rekordowy poziom przerobu ropy - 33,4 mln ton oraz najwyższą w historii firmy sprzedaż - 42,9 mln ton. PKN Orlen podał, że EBITDA LIFO grupy wyniosła za 12 miesięcy 2018 r. ponad 8,27 mld zł przy 10,44 mld zł w tym samym okresie 2017 r. - Historyczne rekordy z EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł odnotował segment detaliczny – zaznaczył PKN Orlen. Dodał, iż wynik ten osiągnięto przy wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 7 proc. (porównanie 12 miesięcy 2017 i 2018 r.).

- Osiągnęliśmy dobre wyniki, działając w bardzo wymagającym otoczeniu makroekonomicznym, czego przykładem był średnioroczny wzrost cen ropy naftowej o ponad 30 proc. – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w komunikacie spółki. Według niego, osiągnięte przez koncern rezultaty „pokazują jak istotne są konsekwencja w działaniu i skuteczne zarządzanie na różnych szczeblach organizacji”.

- To, z czego jesteśmy jednak szczególnie dumni, to fakt, że w tym czasie podjęliśmy szereg niezwykle istotnych decyzji biznesowych, które w długiej perspektywie będą wzmacniać pozycję koncernu na konkurencyjnym rynku, a także pozytywnie wpłyną na rozwój polskiej gospodarki. Te najbardziej strategiczne decyzje to rozpoczęcie procesu fuzji z Grupą Lotos oraz wdrożenie Programu Rozwoju Petrochemii – podkreślił prezes PKN Orlen.

image
PKN Orlen odnotowuje same rekordy.

Ważne inwestycje Orlenu

Jak ocenił koncern, miniony rok był tam „czasem ważnych inwestycji i decyzji biznesowych mających na celu budowę wartości PKN Orlen w długiej perspektywie”. W tym kontekście spółka przypomniała m.in., że oprócz rozpoczętego procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos oraz uruchomienia Programu Rozwoju Petrochemii, sfinalizowano wykup mniejszościowych akcjonariuszy czeskiego Unipetrolu, oddano do eksploatacji blok parowo-gazowy w Płocku oraz kontynuowano dywersyfikację kierunków dostaw ropy naftowej.

- W 2018 r. koncern utrzymał wysoki rating Fitch BBB- z perspektywą stabilną, a także, zgodnie z zapowiedziami wypłacił dywidendę w wysokości 1,3 mld zł, czyli 3,00 zł na akcję – podkreślił PKN Orlen, wspominając zarazem, iż w grudniu zeszłego roku ogłosił aktualizację swej strategii na lata 2019-22.

Według PKN Orlen segment detaliczny koncernu w samym 4. kwartale 2018 r. „osiągnął kolejny rekordowy wynik EBITDA LIFO na poziomie 917 mln zł”. - Wynik został osiągnięty przy wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 6 proc. (rok do roku), w tym w Polsce o 5 proc., w Czechach o 7 proc., na Litwie o 11 proc. i w Niemczech o 8 proc. - podał koncern.

Zobacz też: PKN Orlen otworzył najnowocześniejszą w Europie stację paliw drive-through

PKN Orlen zaznaczył, iż na koniec 2018 r. posiadał w ramach swej grupy 2803 stacji paliwowych, „co oznacza wzrost liczby obiektów o 20 (rok do roku)”. Koncern wspomniał jednocześnie, iż w 4. kwartale minionego roku kontynuował projekt rozwoju elektromobilności, uruchamiając ładowarkę do aut elektrycznych na swej stacji paliw w Siewierzu. - Tym samym rozpoczęto etap montażu stacji ładowania w ramach projektu inwestycyjnego, który do końca 2019 r. przewiduje powstanie 50 punktów – dodała spółka. Spółka dodała, iż na terenie jej polskich koncesji zakończono wiercenie trzech otworów Bystrowice, Miłosław i Komorze oraz rozpoczęto wiercenie otworu Czarna Dolna w Projekcie Bieszczady, a także ukończono akwizycję danych sejsmicznych 3D Chełmno.

PKN Orlen podał również, iż ramach aktywów jego grupy w Kanadzie, „wraz z partnerami, w minionym kwartale rozpoczęto wiercenie 7 odwiertów, zabiegowi szczelinowania poddano kolejnych 7 odwiertów, a do produkcji podłączono 10 otworów”. - W rejonie Kakwa zakończono kolejną fazę rozbudowy instalacji do wstępnego przerobu gazu oraz kontynuowano rozbudowę instalacji do magazynowania wody – zaznaczył koncern.

image
Orlen ma ambitne plany na dalszy rozwój.

Orlen wyda miliardy na rozwój

PKN Orlen zapowiedział, że w latach 2019-20 planuje przeznaczyć na inwestycje średniorocznie 6,8 mld zł, co oznacza wzrost o 2,2 mld zł w stosunku do lat 2017-18. W ramach tej kwoty 4,9 mld zł wykorzystane zostanie w segmencie downstream, 0,7 mld zł w detalu oraz 0,7 mld zł w segmencie upstream. Według koncernu, w tym okresie zakładana średnioroczna wartość EBITDA LIFO wyniesie 10,3 mld zł, czyli o 1,1 mld zł więcej w porównaniu do lat 2017-18.

Aktualizacja strategii PKN Orlen na lata 2019-22 nie uwzględnia procesu zakupu akcji i integracji z Grupą Lotos. Według wcześniejszych deklaracji koncernu, po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej i nabyciu pakietu kontrolnego akcji spółki opublikowana zostanie nowa strategia Grupy Orlen, obejmująca Grupę Lotos.

W czerwcu 2018 r. PKN Orlen zatwierdził program rozwoju swego segmentu petrochemicznego do 2023 r. z budżetem planowanych inwestycji wynoszącym ok. 8,3 mld zł - jak podała wówczas spółka, szacowany roczny wzrost zysku operacyjnego EBITDA po zakończeniu inwestycji przewidzianych w programie może wynieść ok. 1,5 mld zł.

Zobacz też: Ceny paliw na stacjach PKN Orlen będą nadal spadać

źródło: PKN ORLEN, zdjęcia: materiały prasowe

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka