154 obserwujących
7976 notek
21031k odsłon
1580 odsłon

Wiosna przedstawiła kandydatów do PE. Biedroń jedynką w Warszawie

Lider partii Robert Biedroń podczas konwencji Wiosny, fot. PAP/Jakub Kamiński
Lider partii Robert Biedroń podczas konwencji Wiosny, fot. PAP/Jakub Kamiński
Wykop Skomentuj89

Partia Wiosna Roberta Biedronia zorganizowała w Warszawie konferencję pod hasłem "Dodajemy Europie Skrzydeł", na której przedstawiono kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Kandydaci Wiosny Roberta Biedronia do PE

Robert Biedroń, lider Wiosny, będzie jedynką w stolicy, z drugiego miejsca na liście wystartuje Joanna Scheuring-Wielgus.

Kandydaci regionalni:

 • Woj. pomorskie - Beata Maciejewska, pełnomocniczka ds. zrównoważonego rozwoju.
 • Woj. zachodniopomorskie i lubuskie - Anita Kucharska-Dziedzic, pełnomocniczka Kongresu Kobiet.
 • Woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie - Monika Falej, prawniczka.
 • Woj. kujawsko-pomorskie - Wanda Nowicka, b. wicemarszałek Sejmu i wieloletnia szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
 • Woj. łódzkie - Anita Sowińska, ekonomistka i działaczka społeczna.
 • Woj. wielkopolskie - Sylwia Spurek, była pełnomocniczka RPO ds. równego traktowania.
 • Woj. lubelskie - Zbigniew Bujak, działacz opozycji w czasach PRL.
 • Woj. mazowieckie - Paulina Piechna-Więckiewicz, była stołeczna radna.
 • Woj. małopolskie i świętokrzyskie - Maciej Gdula, socjolog wywodzący się ze środowiska Krytyki Politycznej.
 • Woj. śląskie - Łukasz Kohut, fotograf i działacz społeczny z Rybnika.
 • Woj. dolnośląskie i opolskie - Krzysztof Śmiszek, prywatnie partner Biedronia.
 • Woj. podkarpackie - Anna Skiba, partyjna koleżanka Scheuring Wielgus, sekretarz generalna  partii "Teraz!".

Cele Wiosny to wynagrodzenie na europejskim poziomie, czyste powietrze, godne emerytury i europejska edukacja 0 oświadczył Robert Biedroń. Wśród postulatów Wiosny Biedroń wymienił też przyjęcie Europejskiej Karty Praw Kobiet oraz zapewnienie sprawnej opieki zdrowotnej w całej UE. Jak zapowiedział, eurodeputowani Wiosny będą walczyć o europejski program walki z rakiem.

Biedroń zapowiedział rozdzielenie państwa od Kościoła

- Dopóki trwa sojusz "tronu i ołtarza", dopóki nie wyprowadzimy Kościoła z polityki, nie zagwarantujemy europejskich praw i wolności Polkom i Polakom, dlatego my, Wiosna, w końcu i nareszcie rozdzielimy państwo od Kościoła - podkreślił. - Inaczej nie będziemy mogli w sposób wolny decydować o tym, kim jesteśmy. Nie będziemy mogli decydować o tym, kogo kochamy i z kim żyjemy, nie będziemy mieli równych praw, a kobiety nie będą mogły decydować o swoim ciele, zdrowiu i życiu - wskazywał lider Wiosny.

Podkreślił też, że "nie będzie sprawiedliwości dla przestępców w sutannach". - Zrobimy to dlatego, że my się nie boimy i nigdy nie zegniemy karku ani nie padniemy na kolana przed biskupami - oświadczył. - Bogaty Kościół, który najbardziej finansowo skorzystał z obecności w Unii Europejskiej nie może być już dzisiaj jednocześnie największym hamulcowym naszej integracji z Europą - powiedział Biedroń.

Lider Wiosny atakuje Kaczyńskiego, Dudę i PiS

Robert Biedroń znaczną część swojego przemówienia poświęcił na wypowiedzi pod adresem Prawa i Sprawiedliwości. - Wy chcecie wygrać tylko po to, żeby utrzymać władzę, my chcemy zmienić Polskę na lepszą - podkreślił. - Panie prezesie, czas próby już minął; żyjemy w kraju, w którym 45 tys. Polek i Polaków rocznie umiera od smogu, żyjemy w kraju, w których ponad pół miliona emerytów i rencistów musi żyć za mniej niż tysiąc złotych miesięcznie - pana czas próby minął, koniec gry - oświadczył.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zarzucił, że nie przestrzega dialogu społecznego. - Dlaczego zamiast dialogu macie wojnę ze wszystkimi? Dzielicie nas na lepsze i gorsze sorty, a lista waszych wrogów jest coraz dłuższa. Kobiety, nauczycieli, pielęgniarki, osoby z niepełnosprawnościami, pracownicy sądów, a ostatnio do tego środowiska dołączyliście osoby LGBT - podkreślił lider Wiosny. - Co się z wami najlepszego dzieje? - pytał Biedroń.

Zaznaczył, że Wiosna w pełni popiera i solidaryzuje się z nauczycielami. - Koniec z wiecznym wolontariatem zawodu nauczyciela. Nauczyciele muszą w końcu zarabiać godnie, przynajmniej 3,5 tys. zł na start - powiedział Biedroń. Wezwał premiera do dialogu z nauczycielami. - Panie premierze Morawiecki, albo weźmie się pan do roboty, albo złoży pan już dzisiaj dymisję. Rozmowa z nauczycielami to pana obowiązek, do roboty - wołał. 

- Prezesie (PiS Jarosławie Kaczyński), premierze, opamiętajcie się. Wasza cyniczna polityka chce nas znów podzielić. Ale mamy z tego miejsca mocny sygnał: my jako polskie społeczeństwo, jako polski naród nie damy się podzielić - oświadczył lider Wiosny.

Biedroń zwrócił się też do prezydenta Andrzeja Dudy. - Panie prezydencie, wzywamy pana, aby w końcu zachował się pan jak prawdziwy prezydent wszystkich Polek i Polaków - apelował. "Mówił pan przecież, obiecywał, że będzie niezłomny, proszę zatem to w końcu pokazać, oczekiwalibyśmy odrobiny odwagi - zwracał się do prezydenta.

Podkreślił, że Wiosna chce zagwarantować równość wszystkim, bez względu na płeć czy orientację seksualną. - Dlatego Wiosna już dzisiaj proponuje "piątkę na rzecz osób LGBT", a symbolem tej propozycji będzie ustawa o równości małżeńskiej - podkreślił Biedroń. Jak dodał, projekt tej ustawy zostanie złożony w Sejmie nowej kadencji.

- W polityce szczególnie trzeba mieć coś, co my w Wiośnie mamy na co dzień, coś, co w polskiej polityce jest towarem deficytowym - odwagę i rozum - zaznaczył Biedroń.

ja
Wykop Skomentuj89
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka