Europarlamentarzysta Robert Biedroń. Fot. PAP
Europarlamentarzysta Robert Biedroń. Fot. PAP

Wciąż nieujawnione wydatki Wiosny Biedronia. Watchdog Polska powiedział: dość

Redakcja Redakcja Wiosna Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Watchdog Polska składa zawiadomienie do prokuratury ws. nieujawnienia wydatków Wiosny.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska poinformowała we wtorek, że przesłała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków zarządu partii Wiosna. Chodzi, jak wyjaśniła Sieć, o niedostępnie informacji publicznej ws. wydatków na początku działalności Wiosny.

W komunikacie Watchdog Polska podkreśla, że zwraca się do prokuratury, ponieważ Wiosna „skutecznie uniemożliwia dochodzenie praw przed sądem administracyjnym”.

Watchdog Polska wyjaśnia, że wniosek, który zainicjował tę całą historię wysłali 11 marca 2019 r., a pytania dotyczyły wyciągów z kont bankowych i wydatków.

Szymon Osowski z Watchdog Polska powiedział, że chodzi o informacje dotyczące początków Wiosny i m.in. wydatków na konwencję inauguracyjną Wiosny. Podsumował, że chodzi generalnie o nieudostępnienie informacji ws. finansowania i wydatków na początku działalności Wiosny.

„W maju 2019 roku otrzymaliśmy część danych, o które wnioskowaliśmy. W udostępnionym przez Wiosnę folderze znalazły się dane pod nazwą Rejestr wpłat powyżej najniższej krajowej i Rejestr wpłat ogólnie. W pozostałej części odmówiono odpowiedzi na wniosek, tym razem zasłaniając się również RODO” - relacjonuje Watchdog Polska.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska podaje, że nie zgadzając się z decyzją o nieudostępnieniu części wnioskowanych danych, mogła złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

„I tu zaczynają się schody. Jeśli wysyłamy skargę na decyzję czy bezczynność jakiejś instytucji, robimy to za jej pośrednictwem, ponieważ musi ona załączyć konieczne dokumenty, w tym swoją odpowiedź na skargę. Wiosna tego nie zrobiła, choć długo liczyliśmy na to, że skarga wreszcie trafi do sądu. W końcu 28 stycznia 2020 r. wysłaliśmy do partii pismo z zapytaniem, czy przekazali tę skargę. Wówczas okazało się, że Wiosna skargę zgubiła” - podaje Watchdog Polska.

„Byliśmy cierpliwi, ale w tej sytuacji, po półtora roku czekania na działania ze strony partii, nie pozostało nam nic innego, jak złożenie zawiadomienia z art. art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, co dziś zrobiliśmy” - podsumowuje Watchdog Polska. 

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka