148 obserwujących
7414 notek
19391k odsłon
1151 odsłon

Kraków gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Jednogłośny wybór

Igrzyska Europejskie obecnie odbywają się w Mińsku. Fot. PAP/Piotr Nowak
Igrzyska Europejskie obecnie odbywają się w Mińsku. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj32

- Organizacja Igrzysk Europejskich w Małopolsce w 2023 to wielka szansa na promocję i rozwój całego regionu - stwierdził Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa nie ukrywa satysfakcji z wyboru Krakowa na gospodarza Igrzysk Europejskich.

Polska za cztery lata stanie się trzecim w historii gospodarzem zawodów - po Baku w 2015 i Mińsku w 2019 roku. Kandydaturę stolicy Małopolski przedstawiał prezes PKOI, Andrzej Kraśnicki. Na tyle skutecznie, że w wyniku głosowania ustalono, że kolejna edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w Krakowie.

- Jest to efekt półrocznych zabiegów, które Polski Komitet Olimpijski prowadził w kontekście przyznania tej imprezy Polsce. Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo się z tego cieszę. To wielka szansa na rozwój, wielka szansa dla Krakowa, Małopolski ale też całego kraju na wzmocnienie pozytywnego wizerunku dużego europejskiego kraju - stwierdził Tomasz Poręba, eurodeputowany, który jednocześnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego PKOI.

- Kraków i Małopolska będą gospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Wspólnie z Tomaszem Porębą wspieraliśmy tę inicjatywę. Dziękuję PKOI ministrowi Witoldowi Bańce i premierowi za pomoc i zaangażowanie. Wielkie gratulacje dla Marszałka Małopolski - napisała Beata Szydło.


- Zdecydowaliśmy się na Kraków, bo ważne dla nas było postępowanie zgodne z agendą olimpijską 2020. Chcielibyśmy wykorzystać jak najwięcej już istniejących obiektów, a Kraków i Małopolska mają mnóstwo infrastruktury sportowej, więc jestem pewien, że następny program Igrzysk Europejskich będzie naprawdę mocny. Ważne było też to, że igrzyska olimpijskie w 2024 roku wracają do Europy, zorganizuje je Paryż, więc chcieliśmy mieć możliwość zorganizowania naprawdę mocnych kwalifikacji olimpijskich, a Kraków to gwarantuje - komentował prezydent Zgromadzenia Generalnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Janez Kocijancić.

Jacek Majchrowski uważa, że organizacja Igrzysk Europejskich w Krakowie stanie się doskonałą okazją do promocji regionu. - Gratuluję władzom województwa, które razem z Polskim Komitetem Olimpijskim były inicjatorami tego przedsięwzięcia i podkreślam po raz kolejny, że Kraków po zapoznaniu się ze szczegółami organizacyjnymi w miarę możliwości i na miarę finansowych gwarancji rządowych będzie wspierał to przedsięwzięcie - zaznaczył prezydent miasta.

Wiadomo, że Igrzyska Europejskie pochłoną miliony z budżetu. Tegoroczna impreza w Mińsku to koszt ok. 50 mln dolarów. Do Białorusi poleciało 149 naszych reprezentantów. Zaletą Igrzysk Europejskich jest możliwość zakwalifikowania się do Igrzysk Olimpijskich w niektórych dyscyplinach.

GW


Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport