136 obserwujących
6891 notek
17762k odsłony
4790 odsłon

Znamy kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej. Sukces Polski i Grupy Wyszehradzkiej?

Ursuna von der Leyen, przyszła szefowa Komisji Europejskiej. Fot. PAP/EPA
Ursuna von der Leyen, przyszła szefowa Komisji Europejskiej. Fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj328

Ursula von der Leyen jest kandydatką na przewodniczącą Komisji Europejskiej - zdecydowano podczas trzydniowego szczytu unijnego. Od początku Polska i Grupa Wyszehradzka bojkotowały wybór Fransa Timmermansa na to stanowisko.

Tusk ogłasza koniec ustaleń szczytu UE

- Szczyt unijny wybrał przyszłych przywódców instytucji unijnych - poinformował w trzecim dniu twardych negocjacji Donald Tusk. Ustępujący szef Rady Europejskiej przedstawił najważniejsze nazwiska, wokół których toczyły się rozmowy europejskich przywódców.

To Ursula von der Leyen, a nie Frans Timmermans została kandydatką na przewodniczącą Komisji Europejskiej. O to, aby Niemcy i Francja nie przeforsowały wiceprzewodniczącego KE na wysokie stanowisko, wiele wysiłku włożyła polska dyplomacja wraz z Grupą V4. Von der Leyen poparły ostatecznie państwa Grupy Wyszehradzkiej i Włochy. Wstrzymała się od głosu delegacja niemiecka na czele z kanclerz Angelą Merkel.

- Na stanowisko przewodniczącej Komisji Ursula von der Leyen została nominowana jednogłośnie przy jednym głosie wstrzymującym się. Wstrzymanie się od głosu, zgodnie z zasadami postępowania wyborczego Niemiec, pochodziło ode mnie - oświadczyła niemiecka szefowa rządu.


image
Angela Merkel, kanclerz Niemiec. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik


Rozczarowania nie ukrywa natomiast frakcja socjalistów. - Nasza grupa nadal stanowczo broni europejskiej demokracji i systemu kandydatów wiodących lub procesu Spitzenkandidat. Nie chcemy, aby został pogrzebany - mówiła szefowa grupy socjalistów w PE Iratxe Garcia.

Von der Leyen a nie Timmermans

Ursula von der Leyen to prawa ręka Angeli Merkel, działaczka CDU. W latach 2005–2009 była ministrem ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, natomiast od 2009 do 2013 r. szefową resortu pracy i spraw społecznych. W 2013 roku von der Leyen została ministrem obrony Niemiec.

Rząd PiS sprzeciwiał się kandydaturze Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej ze względu na krytyczne wypowiedzi urzędnika pod adresem polskiej praworządności. Timmermans otwarcie popierał w kampanii wyborczej do europarlamentu Wiosnę Roberta Biedronia i Włodzimierza Cimoszewicza w Warszawie. Von der Leyen jednak również krytykowała polski rząd.

- Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce. Naszym zadaniem jest podtrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską i z Węgrami - mówiła minister obrony narodowej Niemiec, wspierając jednocześnie opozycję. Antoni Macierewicz, który kierował resortem obrony, polecił w listopadzie 2017 roku wezwanie attache obrony Niemiec celem złożenia wyjaśnień w związku z kontrowersyjną wypowiedzią Ursuli von der Leyen. Teraz politycy PiS opowiadają w kuluarach reporterce RMF FM, że polskie i niemieckie MON dobrze ze sobą współpracowały w tamtym okresie.Niemiecka minister obrony chce wspierać "opór młodego pokolenia w Polsce"

Polska zabiega o wysokiego komisarza w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki odbył dzisiaj telefoniczną rozmowę z przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Polski rząd wyraził nadzieję, że von der Leyen będzie zajmowała się przemysłem i szeroko pojętą gospodarką - wynika ze źródeł PAP. Morawiecki zabiega wraz z polską dyplomacją, aby to Warszawa otrzymała intratną posadę w przyszłej kadencji KE w sektorze gospodarczym.

W czasie szczytu premier rozmawiał również z Angelą Merkel, ale nie wiadomo, czy o poparciu Grupy Wyszehradzkiej dla Ursuli von der Leyen, czy też o obsadzie ważnych stanowisk w Komisji Europejskiej. Niemal pewne jest za to, że była wicepremier Beata Szydło uzyska funkcję przewodniczącej komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. 


Premier Belgii Charles Michel zastąpi Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.


imageDonald Tusk ogłosił nominacje na najważniejsze stanowiska unijne. Fot. PAP/EPA


Rada Europejska nominowała Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, natomiast Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji unijnej.

Wykop Skomentuj328
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka