158 obserwujących
8533 notki
22458k odsłon
4887 odsłon

Ewa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Ewa Kopacz w Parlamencie Europejskim, fot. PAP/Radek Pietruszka
Ewa Kopacz w Parlamencie Europejskim, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj525

Była premier Ewa Kopacz (PO) została wybrana w Strasburgu na stanowisko wiceszefa Parlamentu Europejskiego. Zdzisław Krasnodębski z PiS przepadł w głosowaniu.

Wymagana większość, która była niezbędna do objęcia stanowiska wiceszefa PE, wynosiła 331 głosów. Kopacz otrzymała 461 głosów poparcia.

Parlament Europejski w Strasburgu w pierwszej turze głosowania wybrał 11 wiceprzewodniczących izby. Liczba wiceprzewodniczących europarlamentu wynosi jednak 14, więc potrzebna była druga tura, żeby obsadzić jeszcze trzy stanowiska.

Drugi polski kandydat, prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) otrzymał w pierwszej turze 169 głosów, a w ostatniej, trzeciej turze głosowania tylko 85 europosłów, co nie wystarczyło do objęcia funkcji.Krasnodębskiego pokonał europoseł Fabio Massimo Castaldo, który otrzymał 248 głosów. Ważnych głosów oddano 350.

Zobacz galerię zdjęć:

Ewa Kopacz przyjmuje gratulacje od Manfreda Webera i Siegfrieda Muresana z Rumunii.
Ewa Kopacz przyjmuje gratulacje od Manfreda Webera i Siegfrieda Muresana z Rumunii. Ewa Kopacz i Andrzej Halicki. Ewa Kopacz i Elżbieta Łukacijewska. Ewa Kopacz w Parlamencie Europejskim. Manfred Weber z Niemiec, w tle Ewa Kopacz. Grupa posłów POKO w Parlamencie Europejskim. +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Ewa Kopacz w Parlamencie Europejskim, fot. PAP/Radek Pietruszka

- Chciałabym przede wszystkim podziękować moim kolegom z delegacji polskiej, ale chciałabym też podziękować moim kolegom z naszej grupy politycznej, EPL, podziękować za wsparcie i za zaufanie, którym mnie obdarzyli. W końcu jestem tu początkująca, jestem pierwszą kadencję – powiedziała dziennikarzom po wyborze.

Zaznaczyła, że zdaje sobie sprawę z obowiązku, jaki na nią spada. - Myślę, że tu będę godnie reprezentować interesy Polski. Będę reprezentować również interesy wszystkich Polaków, tych, którzy tak licznie poszli do ostatnich wyborów w maju – podkreśliła Kopacz.

Partyjny kolega Kopacz, Andrzej Halicki zwracał uwagę na dobry wynik, z jakim Kopacz uzyskała funkcję wiceszefowej PE, a także na to, że została wybrana już w pierwszej turze, co jego zdaniem jest podwójnie satysfakcjonujące. - Jesteśmy tutaj po to, żeby nadrabiać to, co czasem rząd zaniedbuje – dodał.

W jego ocenie była premier będzie jedną z ważniejszych osób w tej kadencji europarlamentu.

Wynikami głosowania w sprawie Krasnodębskiego oburzony jest europoseł PiS Ryszard Legutko. - Jestem zbulwersowany tym, co się stało. Po prostu nas okłamano - EPL i socjaliści. Były uzgodnienia i w drugiej turze mieli głosować na naszego kandydata. Obiecywali to nawet liberałowie. (...) Widać było, że głosowano przeciw Krasnodębskiemu, a za Castaldo, który jest europosłem niezrzeszonym. Jest zresztą bardzo miłym człowiekiem, doskonale prowadzi obrady, nie mamy nic przeciw niemu - wskazał Legutko.

- Jest to smutne, bo źle rokuje na przyszłość. (...) W pierwszym głosowaniu popieraliśmy kilku kandydatów z innych frakcji. (...) My się zachowujemy fair - jak jest umowa, to jej przestrzegamy - zaznaczył.

image
Zdzisław Krasnodębski, fot. PAP/Radek Pietruszka

W pierwszej turze oprócz Ewy Kopacz zostali wybrani: Mairead McGuinness, Rainer Wieland, Othmar Karas i Livia Jaroka z chadeków; Pedro Silva Pereira, Katarina Barley i Klara Dobrev z socjalistów, dwie kandydatki grupy Odnowić Europę - Nicola Beer i Dita Charanzova, a także Heidi Hautala z Zielonych. W drugiej turze listę wiceprzewodniczących poszerzyli Marcel Kolaja (Zieloni) i Dimitrios Papadimulis (GUE/NGL).

Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego w wykonywaniu jego obowiązków, w tym w kierowaniu posiedzeniem plenarnym. Są oni również członkami Prezydium – organu odpowiedzialnego za wszystkie sprawy administracyjne, kadrowe i organizacyjne.

ja

Wykop Skomentuj525
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka